Léto se nezadržitelně blíží, kromě dovolené ale přináší také vysoké teploty. Jakmile teplota vzduchu v místnosti překročí 26 °C, sníží se výkonnost člověka na 70 % a dlouhodobé vystavení takové teplotě může způsobit vážné zdravotní komplikace. Není přesto výjimkou, že teplota vzduchu v domácnostech i na pracovištích v létě přesahuje 30 °C. Pomocníkem v boji proti vedrům může být ventilátor. Ten je oproti klimatizaci ekonomičtější, ekologičtější a má výrazně menší dopady na naše zdraví. Větrání navíc zlepšuje kvalitu vzduchu – odvětrávají se jím jak různé zápachy z kuchyně a sociálního zařízení, tak prach či škodliviny z čistících prostředků. Větrání je také nejlepší prevencí proti vzniku plísní, které mají dopady jak na naše zdraví, tak na kvalitu stavby.
V létě poptávka po ventilátorech pravidelně roste, proto není radno ponechat jeho koupi na poslední chvíli. Na trhu je v různých cenových relacích k sehnání široká škála ventilátorů hodících se jak do domácností, tak do kancelářských či skladových prostor. Základním parametrem pro výběr ventilátoru je jeho výkon, který se odvíjí od velikosti a typu místnosti. Klíčový je počet výměn vzduchu v místnosti za hodinu – pro obytný prostor jsou doporučovány 1 až 2 výměny, pro kanceláře 5 až 8 výměn za hodinu, pro kuchyně a koupelny 8 až 20 výměn za hodinu. Požadovaný počet výměn vzduchu vynásobíme objemem místnosti, čímž zjistíme, jaký výkon by měl daný ventilátor mít. Udává se v m3/h.
Aby nebyl ventilátor rušivým elementem, je třeba zaměřit se také na jeho hlučnost. Tišší modely se pyšní hlučností do 30 dB, hlasité přesahují 50 dB, což odpovídá hluku televize při běžné hlasitosti. Ventilátory ovšem nenabízí pouze ochlazování vzduchu, některé jsou opatřeny například funkcí přírodního větru, kdy vzniká kombinací různých rychlostí efekt přírodního vánku. Některé modely disponují funkcí ionizace, díky kterému je vzduch svěží jako po dešti, dostupné jsou také ventilátory s nočním režimem, které regulují rychlost otáčení tak, abyste v noci neprochladli.