Snad každá země má svůj tradiční pokrm, na který se těšíte při cestování. Pro to, abyste však mohli poznávat netradiční pochoutky však nemusíte cestovat nikam daleko, i naše jednotlivé kraje, a především národopisné oblasti mají své kulinářské poklady. Jih Moravy má víno, Olomouc je proslavená tvarůžky, a na Valašku mají slivovici, kyselici, halušky a především frgály. Na poslední zmíněné na Valašku narazíte takřka na každém kroku, v restauracích, u stánků podél turistických cest a nesmí chybět na žádné slavnostní tabuli. Dejte si však pozor, pravý frgál může od roku 2013, kdy tyto “vdolky” získaly ochranu Evropské unie v podobě chráněného zeměpisného označení, vznikat jen na Valašku.
Pro ty, co frgály neznají se jedná o sladké koláče, které musí mít průměr 30 až 32 centimetrů a vážit 600 gramů. Plní se tradičně hruškovými povidly, povidly, tvarohem nebo mákem a ty pravé frgály by měly mít pouze jednu z těchto čtyř náplní. Netradičně velký průměr na koláče je daný historicky, koláč měl vyplnit celou plochu lopaty na které se jinak pekl chléb. Nově můžete najít “frgály” s jinými náplněmi, oblíbená je meruňková. Ta je však historicky nepřesná, meruňky v devatenáctém století, kdy recept na tento koláč vznikl na Valašku nerostly.
Koláče byly natolik oblíbené, že v případě, kdy nebyla úroda ovoce, udělali si je místní i naslano. Zvláštností, kterou dnes ochutnáte však jen málokde jsou frgály se zelím takzvané zelňáky. Další zajímavostí je název samotný, frgál původně znamenalo hanlivé označení spáleného a nepovedeného vdolku. Obzvlášť muži na Valašsku podle pověstí tak s radostí pojmenovávali všechno pečivo, protože měli raději maso.