Máte pocit, že doma pořád přikládáte do kamen, ale přesto příliš nehřejí? Při čištění jste narazili na nános sazí a mazlavou vrstvu, v nejhorším případě pozorujete i tmavé krápníkovité útvary? Pak máte zaděláno na pořádný problém, špatným pálením a podceněným pravidelným čištěním se vám v komíně usadil černý dehet. Pokud máte komín zadehtovaný, obyčejné čištění kartáčem a štětkou vám už nepomůže. Uvnitř komína stále zůstává černý pevný povlak z dehtu, který se při zahřátí taví a “prorůstá” i do cihlového zdiva. V takovém případě je každé topení v krbu hazardem, dehet se snadno vznítí a v extrémním případě zapálí celý dům.
Největším viníkem zadehtovaného komínu je spalování nekvalitního paliva, především mokrého dřeva. Přístup, že komín slouží jako odpadkový koš pak ubližuje nejen životnímu prostředí, ale právě i vašemu komínu a vystavujete se vyššímu riziku požáru. A pokud by vám toto riziko nepřišlo dost podstatné, zanesený komín také špatně táhne. Nejen, že se tak znehodnocuje palivo, které tolik nehřeje, ale především může vznikat oxid uhelnatý a pak mimo požár riskujete i zadušení se.
Tato nebezpečí jsou lehce omezena novou vyhláškou, která nařizuje jednou ročně si zavolat do kominictví a pozvat kominíka na kontrolu komína a případné čištění. Základní čištění komína pomocí štětky a dalších nástrojů můžete provést sami, také si můžete koupit speciální chemické čističe. Další metoda je strojní čištění, na které je třeba ohebná hřídel a aku vrtačka, avšak vhodné nástavce a správný postup nejlépe určí odborník a sami byste se do toho pouštět neměli. Někdy je však třeba přistoupit k vypalování komína, a to může provádět pouze kominík a musí o tom dát vědět místním hasičům. Vypalování komínů provádí například kominictví Válek.