Každý, kdo má komín, potřebuje kominíka. I když je kominictví opravdu starým řemeslem, které zavedl už císař Rudolf II., jsou služby kominíků neocenitelné i dnes. Mohlo by se zdát, že jedinou prací kominíka je vylézt na střechu a pomocí štětky „prošťouchnout“ komín. Při takové představě připadá některým lidem zbytečné platit si nějakého člověka, aby udělal něco, co klidně zvládneme sami. Práce těchto nejčastěji černě oděných mužů, je však mnohem složitější.
Všichni jsme sice vyrůstali na pohádkách, ale přišel čas vrátit se nohama na zem a začít vnímat kominíky nejen jako na pohádkové postavičky, které nosí štěstí. Takový kominík může ochránit nejen kvalitu našeho komína a náš dům ale také naše zdraví. Při nesprávném fungování komínu může docházet k úniku jedovatých spalin přímo do našich obydlí. Podobně, jako pokud komín neplní dobře svou funkci, můžeme při zimním zatápění v krbu klidně vyhořet.
I když byly snahy nahradit kamna a krby jejich elektrickými napodobeninami a přímotopy, v poslední době přichází tyto tradiční „výrobci tepla“ zase do módy. Nejenom že krásně doplňují stylový design našich domovů nebo podtrhují dřevorubecký nádech našich chalup, ale také působí velice romanticky. Takový večer strávený v křesle s knížkou a vínem za zvuku praskání krbu, nám žádné elektrické topení nenahradí. I když se tedy na chvíli mohlo zdát, že kominické řemeslo u nás bude postupně upadat, nakonec tomu tak zřejmě nebude.
O tom, že kominíka nemůže dělat člověk bez patřičného vzdělání, svědčí také fakt, že kominík musí umět nejen komíny vymetat, ale také rozumět systémům, jakým jednotlivé komíny fungují a vyznat se v nákresech od architekta. Kominík by měl také umět klempířské práce, rozumět materiálům, ze kterých se komíny staví a zvládnout všechny potřebné opravy, úpravy nebo rekonstrukce.
K nejčastějším opravám, které kominík provádí patří vložkování komínů nebo třeba frézování. Zkráka ať už nás trápí jakýkoliv problém od funkčnosti po design komínu, těžko najdeme většího odborníka.