Historie korálků spadá do pravěku, kdy se lidé zdobili provrtanými a navlečenými zuby z různých zvířat. Později se začaly vyskytovat korálky ze skla a keramiky ve velmi pestrých barvách. Patří mezi nejstarší ozdoby. Nejpozoruhodnějším materiálem pro navlékání byly perly. V 16. století se začala vyvíjet výroba pestrých skleněných korálků v italských Benátkách. Od 18. století se výrobou korálků proslavily Severní Čechy, zejména v Jablonci nad Nisou, nedaleko krajského města Liberec. Proslulými druhy korálků vyráběných v Čechách byly rokajl, skleněná bižuterie a mačkané korálky. Skleněné korálky byly nejoblíbenějším prvkem při výrobě ozdob a zdobení oblečení.
Korálek
Korálek je malou ozdobou, která slouží pro navlékání nebo k přišití k nějakému materiálu. Navlékané korálky se v dnešní době používají jako náramky, náhrdelníky, ale i vánoční či velikonoční ozdoby. Korálky lze přišívat na látky, kůži či jiné předměty.
Druhy korálků
Perličky
Perličky se vyrábí metodou sekání z dlouhých či krátkých skleněných trubiček. Vyznačují se oválným, kulatým či hranatým tvarem. V dnešní době nalezneme mnoho různých druhů a barev.
Rokajl
Rokajl je nejznámějším typem korálků na celém světě, má dlouhodobou tradici. Jde o drobné korálky, které se vyrábějí ze skla nebo plastu. Velikost rokajlu se pohybuje v řádu desítek milimetrů.
Skleněné korálky
Práce se skleněnými korálky patří mezi nejoblíbenější, lze z nich vytvořit originální šperky, doplňky a ozdoby. Upoutají pozornost každého z nás, kdo má rád krásné a barevné věci. Rozmanitost barev nás potěší, vyvolá příznivé pocity a vzpomínky na vše pozitivní. Korálky jsou skvělým doplňkem i bytového interiéru, dobře se vyjímají ve skleněných nádobách, jako doplňky květin a rostlin. Bohatý sortiment korálků se dá najít ve specializovaných obchodech i velkých supermarketech.