Zima je ideální čas na obměnu zahradního náčiní

Zima je ideální čas na obměnu zahradního náčiní

Zima je ideální čas na údržbu, opravu a nákup nového zahradního náčiní. I když správný a pilný zahrádkář má své náčiní kvůli pravidelné údržbě zahrady neustále špinavé, mělo by být alespoň na sto procent funkční. Pokud nám například hrábě upadávají z násady, nebo jsou zahradní nůžky tak tupé, že s nimi i sebemenší větvičku musíme stříhat opakovaně, je asi čas nářadí trošku obměnit.

Stejně jako se umělec nerad vzdává svého oblíbeného štětce také někteří zahrádkáři mohou mít pocit, že na trhu nenajdou lepší pilku než tu, kterou si koupili před deseti lety. Na své nářadí jsou zvyklí a měnit ho zkrátka nechtějí. Obnovu starého nářadí bychom však neměli podceňovat. Kromě toho, že nám totiž špatně funkční náčiní poměrně znesnadní práci, může si s ním v horších případech přivodit také zranění.

Firma Ondřej Mencl sídlící v Pacově, nabízí prodej, servis a půjčení zahradní a lesní techniky, kterou využijeme především při těžbě dřeva. V jejich sortimentu najdeme vše od drobného zahradního nářadí až po výkonné motorové pily. Kromě správné techniky, se firma postará také o ideální pracovní oděv pro každou příležitost.

Zatímco základní náčiní jako je rýč, lopata, motyčka, škrabka, vidle či hrábě bychom měli mít pro každý případ doma, zejména dražší zahradní techniku, kterou používáme jen nárazově, se mnohdy vyplatí jen půjčit. V praxi si lidé nejčastěji půjčují dva typy strojů. Jednak takové, jejichž kupní cena se pohybuje až v desetitisících korunách a jednak takovou techniku, u které vědí, že ji využijí maximálně párkrát za život, například při rekonstrukci domu nebo přestavbě zahrady. Existuje však ještě třetí skupina lidí, která půjčovnu zahradního nářadí využívá pravidelně. Jedná se o lidi, kteří nemají zahradní techniku, kam uložit. Buď jim skladovací prostor chybí úplně anebo v něm nemají vyhovující podmínky pro uskladnění nástrojů.

V půjčovně si můžeme vypůjčit cokoliv od zahradní sekačky přes křovinořez nebo třeba vysokotlaký čistič. Obecně se vyplatí vypůjčit si techniku na několik dní spíše než jen na pár hodin, kdy je cena zbytečně vysoká. Při půjčení techniky je nutné složit kauci, která se nám však při včasném vrácení a nepoškozeném stavu techniky vrátí zpátky. Výše kauce se potom liší případ od případu podle druhu techniky a jejich pořizovacích nákladů. Firma nabízí hlavně značky Husqvarna, Oregon, VeGA, WEIBANG, V-GARDEN nebo ACTIVE.