Zahrada originálně – zahrada jinak- Vyzkoušejte hit letošního roku!

Zahrada originálně – zahrada jinak- Vyzkoušejte hit letošního roku!

Máte svou vysněnou zahrádku a patříte mezi převážnou část Čechů a Moravanů, kteří si rádi a pravidelně udržují své okrasné a plody nabízející záhonky? Pokud jste zahrádkáři tělem i duší, nebo si chcete tento koníček vyzkoušet, máme pro vás tip pro jedinečnou zábavu i designový kousek na vaši zahradu – zeleninový záhon. Ovšem tak trochu jiný!

Zelenina nemusí být jen k jídlu

 

Zelenina je zdravá a každé zahradě sluší pár keříků rajčat nebo záhonů jahod. Péče o zdravou zeleninu, která vám roste před očima, vás totiž nejen nabije energií, ale také odreaguje a navíc není nic krásnějšího, než si ráno natrhat snídani do dlaně, k obědu se sehnout pro pár rajčátek či pažitku a večer si grilování zpestřit vlastnoručně vypěstovanou zeleninou.

Ovšem, nemusíte se na své zahradě spokojit jen s klasickými záhony. Zapojte důvtip a fantazii a vytvořte si jedinečnou zeleninovou zahrádku. S odhodláním vyberte místo a dopřejte si i netradiční tvar – ovál, kruh i netradiční elipsu.

Zeleninový záhonek je dobré vytyčit a oddělit od trávníku ať už dlažbou, cihlami či prkny, které zadrží nejen nezvaný plevel, ale ulehčí i sečení. Pak se stačí rozhodnout, zda zeleninový záhonek protne slušivý chodníček a jde se na sázení.

 

Vyberte si sazeničky a připravte jim domov

Vysévání rostlinek do nekrytých záhonů je ideální po 15. květnu – mrazíky již polevily a malé a dech nabírající sazeničky budou v bezpečí. Zeleninový záhon je nejvhodnější připravit již na podzim, ale i na jaře se dílo podaří. Vyberte si místo, po vyhloubení položte na dno nejlépe hnůj, dále pak hlinitopísčitou hlínu, která má nejlepší vlastnosti pro růst i udržení živin a vody rostlinek.

 

Jde se na sázení….

To jistě zvládnete snadno, ale pro dech beroucí efekt si promyslete, jak dobře a esteticky zajímavě zeleninu rozmístíte i zkombinujete. Vybírejte různé druhy zeleniny a nebojte se je vysázet dohromady, i když mají různou výšku, šířku i čas zrání plodů. Díky tomu totiž váš záhon bude po celou sezónu vypadat zajímavě a zkrášlí vaši zahradu.

Velice zajímavé a také prospěšné je kombinování zeleniny s okrasnými květinami. Nejenže získáte zajímavý vzhled záhonku, ale květiny a bylinky dokáží odpudit i případné škůdce. Perfektně funguje měsíček, afrikán, křen, bazalka i levandule.