Zahrada má své kouzlo i v zimě

Zahrada má své kouzlo i v zimě

Ačkoliv si za mrazivých dnů pravděpodobně nepůjdete posedět do zahradní pergoly, která se romanticky ukrývá pod vrstvami sněhu, ani záhonky nehýří všemi barvami a nemůžete si dopřát ovoce přímo ze stromů, i v zimě má zahrada své kouzlo a potřebuje vaši péči. Když budete sedět obklopeni vrstvami sněhu, užívat si vzácného zimního sluníčka, v rukou držet teplý svařák, vzpomeňte si, že některé rostliny potřebují vaši péči i v zimě. A pokud jste nadšený zahrádkář, potom činností souvisejících se zahradou i v mrazivých měsících najdete celou řadu.

Ještě, než napadne první sníh, je potřeba keřům svázat větve, aby je těžká sněhová pokrývka neponičila. Okrasným rostlinám je nejlépe pod pokrývkou. Ta může být z různých materiálů a je dobré ji přes zimu kontrolovat, zda si v ní úkryt před mrazem nehledají myši nebo jiní hlodavci, kteří by mohli květiny poškodit. Krásným doplňkem zasněžené zahrady je jistě krmítko pro ptáky. Může být zábava je sledovat, jak se u vás slétají barevné sýkorky, ale také je tak přilákáte ke své zahradě, kde vám pomohou s larvami brouků.

 

Pokud máte někde uskladněnou úrodu z předešlého roku, je potřeba ji pravidelně kontrolovat a nekompromisně vyhazovat nahnilé plody. Ve skleníku je dobré v extrémně teplých dnech vyvětrat, aby se udrželo stálé klima. Zahradí jezírko si potom žádá také vaši péči a pokud jste ho nevypustili, potřebujete kontrolovat, aby celé nezamrzlo. Stálezelené dřeviny je dobré jednou za čas zalít, obzvlášť potom, když je málo sněhu. Přebytečný sníh z cest neházejte jen tak bokem, ale nahrňte ho ke stromům, zajistíte jim tím více vláhy na jaře.

I v zimě se můžete vydat do zahradnictví a dopředu nakoupit vše potřebné na jaro, od semínek po zeminu přes zahradnické nástroje, které se předešlou sezonu zničily. Pro opravdové nadšence se potom hodí literatura o zahradničení, kde nejlépe zjistíte, co vaší zahradě prospěje. Také tu seženete krásné dekorace nejen pro vaši zahradu.