Svatba může mít mnoho podob. Fantazii se meze nekladou

Svatba může mít mnoho podob. Fantazii se meze nekladou

I když svatba sama o sobě netrvá déle než jeden den, přípravy na ni zaberou klidně celý rok. Vždyť jde také o den, který nám změní nejen příjmení, ale také život. Obzvláště ženy se proto snaží, aby byl jejich „den D“ naprosto výjimečný a nezapomenutelný nejen pro ně samotné, ale také pro hosty, kteří ho budou s nimi sdílet. V ideálním případě se svatba koná jen jednou za život a fotky z ní potom budeme ukazovat svým dětem i vnoučatům. Tak ať to přeci stojí za to!

Zatímco dříve měly svatby naprosto jednotný průběh, tradiční program a jednotvárnou výzdobu, dnes si s organizací a s celým stylem svatby můžeme poměrně hodně pohrát. Nejen specifické místo totiž dokáže svatbu učinit nezapomenutelnou. Jak se říká, co není zakázáno, je povoleno a v dnešní době se fantazii opravdu meze nekladou. Ze svatby si tak můžeme vytvořit pohádku, kdy se necháme na místo konání dovézt kočárem taženým bílými koňmi anebo se vdávat naboso na lesním paloučku v krátkých bílých šatech a na hlavě s věnečkem vyrobeným z pampelišek. Celý styl svatby, občerstvení, program i místo záleží zkrátka jenom na nás.

Velmi oblíbenými se v poslední době staly zahradní svatby. Dlouhé spojené stoly uprostřed přírody, které zdobí ledabyle rozvěšená světýlka a ležérně svázané zahradní kytky. Dřevěné židle natřené na bílo dodávají slavnostní svatební atmosféru, ale přitom symbolizují uvolněnou náladu na zahradní párty. Obzvláště svatební hosté potom ocení ležérnější dress code, jako lehké letní šaty pro ženy a plátěné kalhoty s ležérní, na pár knoflíčků rozepnutou košilí bez saka či kravaty.

Podobný nádech má také oblíbená svatba v rustikálním neboli venkovském stylu, jejíž výzdobu tvoří především dřevo, sláma, sušené luční květy a ovoce. Takovýto druh svatby se často koná v prostředí oblíbených vinic.

Velké oblíbenosti se dnes těší také svatba na pláži, která je však v našich podmínkách poměrně komplikovanou záležitostí. Jelikož svatba v Chorvatsku asi nebude mí tu správnou atmosféru, musí si svatebčané poměrně hodně připlatit. Takové svatby se proto zpravidla konají jen za přítomnosti svědků případně rodičů a jsou tak často zcela nenáročné na výzdobu a svatební oslavu.

Podstatnou součást každé svatby, ať už je v jakémkoliv stylu, však tvoří květiny. Nejen samotná svatební kytice pro nevěstu, která je tradičním symbolem každé svatby, ale také květinová výzdoba, dodají svatbě ten pravý slavnostní rozměr. Květiny na svatbu zajišťuje řada profesionálních květinářství, jedním z nich je i květinářství Otrokovice.