Nepostradatelní pomocníci při péči o zahradu

Nepostradatelní pomocníci při péči o zahradu

I když dnes většina lidí tráví spoustu času ve městech a domů se jezdí spíše jen vyspat, stále se mezi námi najdou vášniví zahrádkáři. Hezkou zahradu si totiž přeje mít snad každý a někdo péči o ni pojímá nejen jako svou zálibu, ale také jako relax. Není totiž většího odpočinku pro tělo i duši než strávit nějaký ten čas v krásné přírodě a pocit, že tento kousek země patří nám, je k nezaplacení.

Není pochyb o tom, že takové starost o zahradu bývala dříve fyzicky náročná. Trávit hodiny v předklonu s motyčkami, ruční pilou a ruční sekačkou, vydalo i za pár hodin v posilovně. Dnešní technika nám však práci na zahradě výrazně usnadňuje. Trávu dnes nejen že nemusíme sekat ručně, ale dokonce si můžeme pořídit zahradní traktor, který trávu poseká doslova za nás, zatímco mi se ještě z jeho sedla můžeme kochat krásnou přírodou. Podobně jako dnes existují fukary na listí, které nám ušetří dobrou hodinu práce, kterou bychom dříve strávili hrabáním listí a přípravou několika hromádek, které než se k nim dostaneme, zase rozfouká vítr.

Podobně je tomu i u lesní techniky. Tam, kde se dříve používali ruční pili a lidé „potili krev“, aby uřezali a rozřezali jeden kmen, dnes stačí nastartovat motorovou pilu a s brýlemi na očích sledovat, jak nám práce téměř mizí před očima.

Nicméně i když je dnes spoustu zahradní a lesní techniky zautomatizované, stále by v našich dílnách nemělo chybět ruční nářadí. Přes veškerou elektroniku se stále neobejdeme například bez zahradních nůžek, lopaty či motyček.

Problém je, že přes všechnu tu moderní techniku, o kterou se pečlivě staráme, máme tendenci na tyto obyčejné nástroje zapomínat. Pravdou ale je, že i oni potřebují péči. Zahradní nářadí, i když působí jako tvrdé a nezlomné nástroje, které vydrží naprosto vše, nám bez správné péče může brzy vypovědět službu. Na druhou stranu si však nežádá z daleka tolik pozornosti, jako moderní motorové nástroje, takže nám péče o ně nezabere příliš času.

Zahradní nářadí nepotřebuje žádné speciální umístění, dalo by se říci, že ho můžeme nechat kdekoliv, třeba i pod pergolou. Měli bychom však mít na paměti, že místo, kam nářadí ukládáme, musí být suché, nesmí do něj zatékat a nesmí v něm být vysoká vzdušná vlhkost. Taková vlhkost představuje obrovské riziko především pro ostří a pohyblivé části nářadí. Nemáme- li k dispozici suché místo pro nářadí, musíme si pomoci častým větráním a konverzací nářadí. Zahradní technika je nepostradatelný pomocník při péči o jakoukoliv zahradu a my bychom jí její služby měli oplácet alespoň tím, že se o ni budeme vhodně starat.