Můžete kopat sami, ale nemusíte

Můžete kopat sami, ale nemusíte

Léto bylo velmi horké a dlouhé a vy jste se možná na sebe sami zlobili, že jste si na zahradě ještě nepořídili bazén. Možná, že příští rok se situace zopakuje, tak si začněte plnit svoje sny a přání už letos. Dobrou volbou je určitě zapuštěný bazén. Příprava pozemku je sice náročnější, ale určitě se vyplatí. A vy se už příští léto budete krásně svlažovat a osvěžovat.

První krok je sice nejméně příjemný, když ale budete postupovat podle našich rad, určitě neprohloupíte. Lidé se obávají, že si hloubením jámy zničí celou zahradu. Vše ale záleží na tom, jak se k problému postavíte. Můžete ušetřit a kopat sami, lepší je však trochu utratit a najmout si firmu, která provádí zemní a výkopové práce. Dá vám na dílo záruku, má s prací podobného druhu bohaté zkušenosti a vy budete mít jistotu, že bazén do otvoru dobře umístíte i s celým jeho vybavením. Nejprve je třeba zaměřit místo, kam bazén chcete umístit. Je třeba také počítat se šachtou na umístění bazénové technologie, potrubí a instalací. Jáma by měla být dostatečně velká, na každé straně asi o 20 až 25 centimetrů větší než bazén, a také dostatečně hluboká, na dně výkopu bude ještě štěrkový podsyp s betonovou základovou deskou. Výkop musí být hlubší o 15 až 25 centimetrů, aby bazén nevyčníval nad úroveň okolního terénu. Na všechny tyto okolnosti vás ale firma upozorní. Sama zaměří výkop a zahájí výkopové práce za pomoci mechanizace nebo ručně. Firmy zpravidla používají na práce podobného druhu malé bagry, které na místo přivezou. Jestliže je předpoklad, že práce bude trvat více dní, bagr možná zůstane pár nocí na vašem pozemku. Malé bagry projedou běžnou brankou, tak nebudete muset nic bourat a ničit. Lehký pásový nakladač naloží vykopanou zeminu a odveze ji do kontejneru nebo na jiné místo na vašem pozemku. Dno bazénu se po vykopání srovná vybudováním betonové základové desky.

A na jak dlouhou operaci byste se měli nachystat? Záleží na typu půdy na vaší zahradě, na možnosti přístupu a na velikosti bazénu. Během pár dní by mělo být všechno nachystané. Také cena se může lišit od typu podloží, vykopat písčitou půdu je jednodušší a rychlejší než skálu. Náklady na zemní práce stoupají také při výskytu spodní vody a při odvozu zeminy. Počítat musíte s částkou v desítkách tisíc.