Mít vlastní jezírko je nejen krásné, ale také praktické

Mít vlastní jezírko je nejen krásné, ale také praktické

Přírodu k životu zkrátka potřebujeme. I když ne každý je fanda do turistiky a objevování přírodních krás, pokud bychom žili ve světě bez kousku zeleně, nebylo by to pro nás zkrátka přirozené. Nehledě na to, že příroda a konkrétně zelené rostliny, jsou důležité také pro tvorbu kyslíku, bez kterého bychom zkrátka nemohli existovat.

Obzvláště z měst se příroda pomalu ale jistě vytrácí a nahrazují ji další a další stavby. Podobně jako dříve rozsáhlá zelená pole jsou dnes rozdělována vysokorychlostními silnicemi a po nich projíždějícími auty, které z dříve klidného a harmonického místa, kde volně běhala zvířata a lidé si tam chodili odpočinout, tvoří jen další část hektického světa.

Není proto divu, že si chceme vytvářet přírodu „vlastní“. Kolem našich rodinných domků si vytváříme malý kousek přírody, který nám v životě chybí. Kousek přírody, který nám nikdo vzít nemůže.

Každá taková zahrádka přitom může vypadat trošičku jinak. Někdo preferuje spíše zahradu užitkovou, která je poseta záhonky se zeleninou a bylinkami střídajícím jablečný sad. Jiný zase dbá na estetickou stránku zahrady. Anglický trávník, okrasné květiny a přísně zastřižený živý plot. Ani jedno není špatně, každý si může se „svým kouskem přírody“ dělat co chce.

Důležitou součástí přírody je voda. Tato průzračná tekutina má moc z naší zahrady vytvořit naprosto kouzelné místo, pokud s ní dobře naložíme. Nejen že v ní můžeme pěstovat celou řadu netradičních vodních rostlin, ale tak naši zahradu obohatí o jakési přírodní zrcadlo.

Neexistuje snad nic víc uklidňujícího než pohled na vodní hladinu. Tato odrazová plocha však může mít i praktické využití, a to především u menších zahrad. Dokáže je totiž opticky zvětšit. Existuje spousta variant, v jakých můžeme vodu na zahradě mít. Většina z nás v dnešní době volí bazén, který se těší hojnému využití hlavně v tropických letních dnech. Nicméně takový bazén může na krásné zelené zahradě často působit jako pěst na oko, jako něco, co tam zkrátka nepatří. To však neznamená, že aby naše zahrada vypadala přirozeně, musíme se vzdát soukromých vodních radovánek. Existuje ještě jiný způsob – zahradní jezírka.

Jezírka naše zahrady přenesou zase na úplně jiný level. To, co obdivujeme v okrasných parcích a pravé panenské přírodě, můžeme mít i u nás doma. Jezírko, o které se budeme pravidelně starat tak může sloužit nejen jako okrasný prvek zahrady, ale také jako místo na koupání. V dnešní době existuje spousta firem, které nabízí realizaci jezírek takzvaně na klíč, tedy nám zajistí veškeré potřebné práce od A až do Z. Na nás už pak jen bude se o jezírko starat.