Ačkoliv je letošní září plné sluníčka a letních teplot, nezadržitelně se blíží chladný podzim a s ním mnohé povinnosti. Majitele bazénů čeká neoblíbený proces zazimování bazénu, který je však klíčem k jeho dlouhé životnosti. Jak a kdy zazimovat bazén? Co dát do bazénu na zimu? A jak bazén na zimu zakrýt? To vše si zodpovíme v dnešním návodu, díky kterému zvládne bazén zazimovat i naprostý nováček.
Kdy je ideální čas zazimovat bazén?
Pokud bazén zazimujete hned ke konci léta, přiděláváte si práci na další sezónu. Nižší podzimní teploty totiž napomáhají výrazně snížit počet nežádoucích mikroorganismů. Se zazimováním je ideální začít v momentě, kdy noční teploty ještě neklesají pod bod mrazu, a kdy teplota vody klesne pod 10°C. Se zazimováním bazénu se slanou vodou můžete díky nižšímu bodu tuhnutí počkat na ještě nižší teploty.
Jak zazimovat bazén?
Nastal čas pustit se do samotného zazimování. Následný postup je víceméně univerzální pro bazény zapuštěné do země i ty nadzemní, přesto je vhodné projít si návod na údržbu vašeho konkrétního modelu. Pokud vlastníte bazén s nafukovacím límcem, po skončení koupací sezóny jej stačí důkladně vyčistit, vypustit všechnu vodu a uložit na suché místo. Nezapomeňte se ujistit, že je bazén před složením dokonale suchý včetně každého záhybu, jinak si koledujete o plíseň.
1. Prvním krokem k úspěchu je čištění
Jak začít s procesem zazimování? V první řadě je potřeba bazén po letních radovánkách pořádně vyčistit. Nejprve odstraňte bazénové příslušenství jako jsou schůdky, žebříky, madla či světla, i těm dopřejte potřebnou péči a uložte je na suché místo. Pokračujte mechanickým čištěním stěn a dna, to vám usnadní bazénový vysavač. Nezapomeňte také pomocí síťky odstranit veškeré nečistoty z hladiny vody.
2. Ošetření vody
Po mechanickém čištění přichází na řadu chemické ošetření vody. Před samotným ošetřením vody změřte její hodnoty. Ideální hodnota pH bazénové vody před zazimováním se nachází mezi 7,2 až 7,6, hodnotu tedy případně upravte přípravky ke snížení/zvýšení pH. Množství chloru ve vodě by se mělo pohybovat mezi 0,3 – 0,6 mg/l.
3. Úprava výšky hladiny
Nadešel čas odpustit z bazénu trochu vody, ideálně na úroveň asi 10 cm pod skimmer. Pokud se ve vašem bazénu nachází další technologie, jako jsou trysky nebo protiproud, upravte hladinu vody tak, aby se nacházela alespoň 10 cm pod nejspodněji umístěným zařízením. Bazén rozhodně nenechávejte přes zimu kompletně vypuštěný, jeho konstrukce by se mohla nenávratně poškodit. Při upouštění vody z bazénu použijte zpětný proplach filtrační náplně.
4. Aplikace zazimovacího přípravku
Po částečném odpuštění bazénu vmíchejte do vody zazimovací přípravek podle návodu na obalu. Tento přípravek není jakýmsi příbuzným nemrznoucí směsi, ale zabraňuje během zimy růstu řas a vzniku zákalů. Pokud vodu na podzim správně neošetříte, na jaře vás nemine její vypouštění, což není dobrá zpráva ani pro vaši peněženku, ani pro životní prostředí.
5. Odvodnění zařízení
Zásadním krokem k úspěšnému zazimování je odvodnění všech zařízení a rozvodů vody, aby nedošlo k jejich poškození. Nejprve vypusťte vodu z filtračních zařízení. Poté odpojte čerpadlo, vysušte jej a uložte na suchém místě. Z potrubí a bazénových komponentů odstraňte vodu a uložte je. Zazimujte také protiproud pomocí vypouštěcího ventilu.
6. Co dát do bazénu na zimu?
Během zimy voda v bazénu pravděpodobně zamrzne, což může bez správného postupu poškodit konstrukci bazénu. Zmrzlá voda totiž nabývá na objemu a rozpíná se, čemuž lze zabránit zazimováním bazénu pet lahvemi, stačí jich několik položit na hladinu. Pokud chcete kvalitnější ochranu před mrazem, investujte do kvalitního dilatačního plováku. Ten zabraňuje poškození bazénu při zamrzání vody tím, že absorbuje tlak rozpínajícího se ledu. Pet lahve jsou jednoznačně levnější variantou, avšak plast, z něhož jsou vyrobeny, je mnohem křehčí a mohou tak jako ochrana před rozpínám ledu selhat.
7. Jak zakrýt bazén na zimu?
Posledním krokem je přikrytí bazénu vhodnou krycí plachtou, která jej ochrání před venkovními nečistotami a vám ušetří práci na jaře. Mimo koupací sezónu je vhodné bazén zakrýt zimní plachtou, která na rozdíl od klasické lamelové propouští dešťovou vodu, takže ji nemůžou případné zamrzlé kaluže potrhat. Dostatečně rozměrnou zimní plachtu položte volně na hladinu, přebytky ohněte přes okraj bazénu a zajistěte proti větru.
Zazimování bazénu se slanou vodou
Postup zazimování bazénu se slanou vodou je v mnohém podobný, začíná důkladným vyčištěním bazénu a ošetřením pH vody. Je také nutné vypustit vodu ze všech trubek, aby nedošlo k jejich prasknutí a zazimovat bazénovou techniku jakou jsou filtrace nebo solinátory. Pro bazény se slanou vodou je nutné použít speciální zazimovací přípravek přizpůsobený jejich potřebám. Nakonec bazén zakryjte.
Sára Aiblová je studentkou brněnské právnické fakulty. Kromě práva se zajímá o psychologii, kulturu a cestování. Baví ji prozkoumávat aktuální témata ze světa technologií či wellness a předávat je čtenářům.