Hmyz hraje v ekosystému nesmírně důležitou roli. Správné umístění hmyzího hotelu a následná péče o něj jsou zcela zásadními kroky pro poskytnutí bezpečného úkrytu hmyzu a ochranu biodiverzity. Jak funguje hotel pro hmyz? Kdo žije v hmyzím hotelu? Jak si vyrobit hmyzí hotel? Co se dává do hmyzího hotelu?
Hmyzí hotel
Hmyzí hotel, hmyzodům či hmyzí domek je uměle vytvořená konstrukce, která slouží jako skrýš užitečným druhům hmyzu. Kromě možnosti úkrytu může hmyzu posloužit i ke kladení vajíček a následnému vývoji larev.
Navzdory názvu hmyz primárně nepotřebuje dům, spíše vhodné stanoviště. Hmyzí hotel proto umístěte na část trávníku, který nesekáte, nehnojíte, nestříkáte na něj pesticidy, ani z něj neshrabáváte listí. Jednodruhovou trávu raději nahraďte kvetoucími rostlinami. Vhodné jsou krokusy, modřence a sněženky, dále slunečnice, levandule, třapatka, vrbovka či šalvěj. Dejte přednost původním druhům.
Kam umístit hmyzí hotel?
Hmyzí hotel umístěte do bezprostřední blízkosti kvetoucích rostlin, díky kterým hmyzu nabídnete široký výběr nektaru a pylu. Včely samotářky jsou chladnokrevné a spoléhají na sluneční teplo, které je ráno zahřeje, a proto potřebují slunné stanoviště. Hmyzí hotel by měl být orientovaný na jih nebo jihovýchod. Vystaven slunci, nekrytý žádnou vegetací, ideálně vystupující alespoň metr nad zem, a přitom pevně uchycen tak, aby odolal i zimní vichřici a nekýval se ve větru. Hmyzí hotel by neměl stát ve stínu a obsahovat materiály, kde kondenzuje voda. Tyto dva faktory jsou předpokladem pro rozvoj plísně a houbových chorob.
Jak funguje hotel pro hmyz?
Hmyzí hotel představuje jeden z ekologických způsobů, jak přispět k ochraně a zachování biodiverzity. Slouží jako příbytek pro celou řadu hmyzích druhů. Poskytne jim zázemí a klid. Hmyz vám pak na oplátku pomůže zbavit se škůdců na vaší zahradě.
Kdo žije v hmyzím hotelu?
Mezi nejčastější obyvatele hmyzích hotelů patří samotářské včely, kterých na území Česka žije více než 600 druhů a které patří mezi významné opylovače. Kromě samotářských včel zde mohou najít úkryt i jiní opylovači, jako jsou motýli a pestřenky, jejichž larvy likvidují škodlivý hmyz. Dalšími návštěvníky hmyzího hotelu jsou zlatoočka, berušky a škvoři. Požírají škodlivý hmyz – především mšice.
Jak si vyrobit hmyzí hotel?
Pojďme se společně podívat na postup, jak vyrobit hmyzí hotel.
Na menší, jednoduchý hmyzí hotel si vystačíte se čtyřmi stejně velkými dřevěnými deskami. Ty budou tvořit boční stěny, podlahu a horní část. Nezapomeňte také na zadní část a střechu. Jestliže máte k dispozici bedny na ovoce, víno nebo jiné dřevěné bedny, můžete je využít jako základní konstrukci hotelu.
Dbejte na to, aby byl hmyzí hotel alespoň 15 cm hluboký. Díky tomu vytvoříte dostatek prostoru pro hnízdění. Hmyzí hotel by měl obsahovat dřevo, bambusové trubky, duté cihly apod. Desky následně nařežte na odpovídající rozměr.
Jak vyrobit hmyzí hotel, pokud nemáte k dispozici dřevěnou bednu? Vyvrtejte do dvou bočních stěn otvory tak, abyste mohli všechny čtyři desky sešroubovat do jedné roviny. Vyrovnejte otvory tak, aby byly co nejvíce uprostřed, jakmile jsou přiloženy v pravém úhlu k sobě (vydělte tloušťku desky dvěma a udělejte odpovídající značky na dvou stranách). Nakreslete dlouhou čáru s vhodnou vzdáleností od okraje a vyznačte na ní otvory pro vrtání. Otvor vytvořte i uprostřed, abyste zajistili větší stability a totéž proveďte na další desce.
Následně do dřeva vyvrtejte otvory podle značek. Všechna místa, kde jste vrtali, obruste smirkovým papírem dohladka. Na obě desky, které nebyly předvrtány, a také na strany, které mají být sešroubovány, naneste lepidlo na dřevo a sešroubujte je dohromady tak, aby tvořily krabici.
Jednoduchý hmyzí hotel má ideálně více „pokojů“. Jednotlivé pokoje lze od sebe oddělit vodorovnými a svislými deskami. Doporučujeme předvrtat otvory pro upevnění příček a hrany navíc zafixovat pomocí lepidla na dřevo. Nakonec přilepte také zadní stěnu.
Abyste zabránili ptákům vytrhávat stonky nebo vyklovávat hmyz ze včelího hotelu, můžete hotel zabezpečit pomocí ochrany proti ptákům. Za tímto účelem připevněte na přední stranu drátěné pletivo s úzkými oky. Pomocí stranových štípacích kleští lze drát přesně zkrátit. Poté drátěné pletivo přichyťte sponkami k dřevěnému rámu.
Posledním krokem v návodu jak si vyrobit hmyzí hotel je připevnění střechy. Ta hmyz ochrání před deštěm. U pultové střechy namontujete přečnívající desku se sklonem. K tomu můžete přišroubovat dřevěný klín nebo kus dřeva, který jste si sami nařezali, a připevnit k němu střechu. Pro sedlovou střechu použijte dvě desky, které se uprostřed setkávají s odpovídajícím úkosem. Dešťová voda je tak odváděna do stran. Také zde dbejte na malý přesah. Pokryjte střechu střešní lepenkou nebo kůrou ze stromu.
Co se dává do hmyzího hotelu?
To, co vložíte do hmyzího hotelu, bude určovat hmyzí nájemníky vašeho hmyzího hotelu.
Sláma, dřevitá vlna a další lehké materiály jsou oblíbeným hnízdním materiálem pro škvory a zlatoočka. Včelám se však líbit nebudou.
Pro hnízdění včel je vhodný dřevěný kotouč s otvory. Optimální jsou tvrdé dřeviny jako buk, jasan a bříza. Toto dřevo pracuje poměrně málo i za kolísavých povětrnostních podmínek, a proto tak rychle nepraská. Měkké dřevo je také odolné, ale obsahuje více pryskyřice. Ujistěte se, že je dřevo dobře vysušené. Pro tento účel by mělo být skladováno již jeden až dva roky předtím a zbaveno kůry, než se dostane do včelího hotelu.
Vždy vrtejte do podélného dřeva kmene, tedy v pravém úhlu ke kůře. Stejným způsobem, jako se hmyz v přírodě obvykle prožírá do dřeva. Průměr by měl být 2–9 mm. Důležité jsou čisté a hladké otvory, aby se hmyz neporanil. Proto dřevo po vrtání obruste dohladka.
Vedle provrtaných dřevěných kotoučů lze použít jako výplňový materiál bambusové trubky a rákos. Duté stonky rostlin svažte k sobě nebo použijte srolované rákosové rohože. Stonky by měly být vždy uzavřené směrem k zadní stěně. Konce proto uzavřete hlínou nebo organickou bavlnou.
Hmyzí hotel pro včela často obsahuje duté cihly. Holé kameny včely obvykle nepřijímají, protože materiál je příliš tvrdý a má ostré hrany. Můžete je však použít jako podpěru pro rákos nebo jiné duté stonky. Ostré okraje na dutých cihlách je třeba nejprve odstranit rašplí. Je také důležité, aby výplňový materiál pevně seděl v dutých komorách. Jako přírodní upevňovací materiál lze použít hlínu.
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.