Jak vyhnat kočky ze zahrady? Pomůže vám 7 účinných fíglů!

Jak vyhnat kočky ze zahrady? Pomůže vám 7 účinných fíglů!

Kočka domácí je bezpochyby jedním z nejvíce roztomilých a oblíbených domácích mazlíčků. Když se však stane nezvaným hostem na naší zahradě, je pro nás spíše vetřelcem, který po sobě zanechává spoušť. V takových chvílích bychom ji nejraději navždy vypudili z tohoto světa. Jak odehnat kočky ze zahrady, aniž bychom jim ublížili? Řešení tohoto problému naleznete v dnešním článku.

Proč a jak vyhnat kočky ze zahrady

Nejen toulavé kočky rády lezou tam, kde nemají co dělat. Vyhledávají jídlo či úkryt a cizí zahrady se jim jeví jako ideální. Často se s oblibou hrabou v kompostu a v popelnicích, šlapou po květinách, rozhrabávají rostliny a záhony a rády loví ptactvo a hlodavce. Uvedené neplechy jsou velmi nepříjemné a občas dokonce nervy drásající. Návštěva cizí kočky na vaší zahradě však může být také zdraví ohrožující.

Výkaly koček mohou obsahovat velmi nebezpečné parazity. Jedná se o Toxoplasma gondii, kterému se někdy také říká kokcidie kočičí. Prvok je původcem nebezpečného onemocnění toxoplazmóza. Infekci způsobuje konzumace kontaminované zeleniny, nebo vzniká při doteku zahradního nářadí. U zdravého dospělého člověka zpravidla nedochází k závažnějším komplikacím. Toxoplazmóza je však velmi nebezpečná především pro těhotné ženy, děti a osoby s oslabenou imunitou.

Co kočky nesnáší?

Kočky nesnáší vodu, zápach octa, kávy, citrusů a koření. Rovněž nesnáší hlasité zvuky a hluk. Přirozeně se vyhýbají některým rostlinám, například levanduli, rozmarýn či pelargonie.

jak vyhnat kocku ze zahrady

Jak odehnat kočky ze zahrady?

Poradíme vám, jak vyhnat kočku ze zahrady. Pomocí těchto jednoduchých a účinných metod se humánním způsobem zbavíte nechtěných koček na vaší zahradě, a to jednou pro vždy.

  • Zasaďte nové druhy rostlin

Jak vypudit kočky ze zahrady pomocí rostlin? Zjistěte, která místa na vaší zahradě kočky nejvíce navštěvují. Na tato místa pak zasaďte rostliny, které jim nevoní a dokonce je odpuzují! Kočky nesnáší silné a aromatické vůně. Je to například česnek, rozmarýn, levandule, polej obecná, routa vonná, trnité růže, pelargonie, kopřivěnka psí nebo citronový tymián. Kočky se některým druhům rostlin přirozeně vyhýbají. Ve specializovaném obchodě taktéž seženete přírodní granulát proti kočkám, který funguje na principu intenzivního zápachu česneku.

  • Vyrobte si domácí odpuzovač z citrusů

Za odpuzovací spreje už nemusíte utrácet peníze! Snadno si ho vyrobíte i vy sami doma. Jak vyrobit odpuzovač koček? Je obecně známo, že kočky nesnášejí vůni citrusů. Proto na místa, kde se toulavé kočky nejvíce zdržují, umístěte citrusy. Využít můžete kůru z citronů, pomerančů, mandarinek, limetek či grapefruitů. Toto řešení je zcela bezpečné a netoxické a šetrné k přírodě. Místo kůry také můžete vyzkoušet i aroma oleje. Protože citrusový esenciální olej obsahuje velké množství fenolů, který kočkám likviduje játra, vyhýbají se jim. Nikdy proto olej nestříkejte přímo na kočku!

  • Použijte jiné výrazné vůně

Pokud nemáte k dispozici citrusy, můžete zkusit i jiné způsoby, jak vyrobit odpuzovač koček. Stejně dobře funguje i octový repelent. Smíchejte bílý vinný ocet, vodu a pár kapek saponátu na mytí nádobí. Směs aplikujte na inkriminovaná místa pomocí rozprašovače.

Další možností je odpuzovač ze směsi kajenského pepře, mleté skořice, hořčičného prášku a drceného česneku, pár kapek citrusového esenciálního oleje a půl litru vody. Směs důkladně promíchejte, nechte vylouhovat a přeceďte. Následně místa na zahradě postříkejte rozprašovačem.

  • Vyrobte si strašáka proti kočkám

Z plechu či tvrdého kartonu vytvořte kočku v životní velikosti. Jeho oči vyrobte z reflexního materiálu. Lepšího efektu docílíte postříkáním strašáka odpuzovačem. Ten můžete koupit v obchodě, nebo použít recept z předchozího fíglu, jak vyhnat kočku ze zahrady. Jelikož jsou kočky inteligentní zvířata, nebude tato metoda tak účinná, pokud strašáka necháte na jednom místě. Aby se kočka na vaši zahradu už nevrátila, je potřeba strašáka čas od času přemístit.

  • Využijte kávovou sedlinu

Další věcí, co kočky nesnáší, je káva, respektive její intenzivní vůně. Kávová sedlina neboli lógr je skvělý způsob, jak vypudit kočky ze zahrady. Pokud kávovou sedlinou posypete záhony, zařídíte, aby se k nim kočky už nikdy nepřiblížily. Zápach kávy totiž přímo nesnáší. Nejen z tohoto důvodu je přínosný – lógr je rovněž výborné hnojivo. Zkuste ještě mokrou kávovou sedlinu také vložit do běžného kompostu.

  • Investujte do zahradních postřikovačů

Další metodou, jak odehnat kočky ze zahrady, je pořízení zahradních ostřikovačů. Je to triviální způsob, ze kterého benefituje celá vaše zahrada. Pokud tuto vychytávku na své zahradě ještě nemáte a trápí vás problém s kočkami, zkuste o ní popřemýšlet. Nainstalujte zahradní postřikovače aktivované pohybem a kočky se vaší zahradě budou vyhýbat obloukem. Senzory těchto postřikovačů po detekování pohybu stříkají vodu až tři metry daleko.

  • Chraňte své záhony

Kočky na zahradě rády rozhrabávají záhonky. Vyzkoušejte na záhon vysypat jehličí, které použijete jako mulč. Také můžete na okraj záhonu zasadit trnité nebo popínavé rostliny, které vytvoří ochranný koberec okolo stávajících rostlin. Protože kočky mají na tlapkách měkké polštářky, nebude se jim po takovém povrchu dobře chodit. Kromě jehličí a trnů mohou pomoci i malé kamínky, které rozsypete okolo květinových záhonů.

jak vypudit kocky ze zahrady