Jak vybrat bazén na vaši zahradu?

Jak vybrat bazén na vaši zahradu?

Bydlení v rodinném domě má několik nesporných výhod. Kromě prostorného interiéru, který ocení jistě každý majitel takovéto nemovitosti, je obrovským benefitem přilehlý pozemek. Na kousek přírody, který máme jen pro sebe, se dá zvyknout prakticky okamžitě. Vášnivý zahrádkáři potom jistě ocení vlastní záhonky a možnost pěstování nejrůznějších bylinek a plodin přímo před svými okny. Hojného využití se zahrada dočká také při grilovacích sešlostech s přáteli a rodinnou. Ať už jsme ale milovníky poklidného rozjímání na rozkvetlé zahradě, nebo zahradu využíváme spíše na akce s přáteli, existuje jedna věc, která by na žádné pořádné zahradě neměla chybět – bazén.

Obzvláště v tropických letních dnech, kdy se před horkem nemůžeme schovat ani doma, oceníme možnost jít se kdykoliv osvěžit, aniž bychom se museli mačkat na přeplněném koupališti s dalšími lidmi, které ve stejnou dobu napadlo to samé. Naložit se v třicetistupňových vedrech do bazénu s drinkem v ruce, nebo si dát každý večer před spaním a ráno před prací pár temp ve vlastním bazénu, to je představa, které nelze odolat. Spousta lidí se proto rozhoduje pro realizaci bazénu už v době stavby své nemovitosti.

Realizace bazénu může svou náročností vydat skoro za stavbu malého domku. Jeho výběrem a koupí totiž celá akce nekončí. Na začátku je třeba si uvědomit, že ne každý typ bazénu se hodí na každý pozemek. Důležité je také zvážit, kdo a jak bude bazén užívat. Zda bude plnit spíše rekreační funkci, tvořit útočiště pro dětské vodní radovánky, nebo bude sloužit převážně pro kondiční plavání. V tomto případě je jistě na místě, nechat si do bazénu zabudovat protiproud.

Pravděpodobně nejzákladnější rozdělení bazénů je na nadzemní a podzemní. Instalace nadzemních bazénů nám nedá skoro žádnou práci, a jedná se tedy také o podstatně levnější záležitost. Nevýhodou nadzemních bazénů je však jejich krátká životnost. Tyto bazény jsou neustále vystaveny vnějším nepříznivým vlivům a mají proto velké dispozice k poškození a degradaci materiálu.

Bazény zapuštěné do země jsou podstatně praktičtějším řešením a jejich životnost je o několik let delší než u bazénů nadzemních. Jejich instalace na naši zahradu je však o něco složitější a musíme počítat s tím, že se nám pozemek na chvíli obrátí vzhůru nohama. Než se totiž bazén bude moci do země usadit, musíme pro něj pomocí zemních a výkopových prací vyhloubit díru. Právě tato akce může částečně připomínat pokládání základové desky pro náš dům. Veškeré počáteční nepříjemnosti se nám však vrátí v dlouhověkosti a vysoké odolnosti bazénu. Také jeho zastřešení nás vyjde zhruba o třetinu levněji než zastřešení bazénu nadzemního.