Dřevo má v dnešní době své nezastupitelné místo. I když jde doba rychle dopředu a přírodní materiály nahrazují často věci člověkem vyrobené, dřevo je v našich životech stále hodně důležité.
Dříve se dřevo hojně používalo na zatápění. Vytopit dům si dnes však můžeme pomocí ústředního topení a pohled na oheň plápolající uvnitř našeho obýváku pomalu nahrazují elektrické krby. Kde má však dřevo stále neopomenutelnou úlohu, jsou stavby. Nejen ploty a altány, ale také většina moderních rodinných novostaveb vzniká totiž právě ze dřeva, i když na rozdíl od klasických dřevěných roubenek, dřevo ani vzdáleně nepřipomíná.
Dřevostavby mají mnoho výhod. Tou na první pohled nejlákavější, je asi rychlost výstavby. Pokud už totiž máme připravenou základovou desku, stavba získá podobu domu během několika dní. Další výhodou, která mnohé zarazí, je požární odolnost dřevostaveb. I když je totiž dřevo obecně hořlavým materiálem, masivní dřevěné prvky na domě odolávají požáru velmi dobře a prvky menších rozměrů jsou zase chráněny nejrůznějšími obloženími. Pokud už k požáru dojde, povrchová vrstva dřeva zuhelnatí a následně brání přístupu kyslíku dovnitř průřezu. Fascinující je také životnost dřeva. Nejstarší dřevostavby u nás pocházejí už ze 7. století.
Postavit dům je jedna věc, ale mít na stavbu ten správně zpracovaný materiál, je věc druhá. Abychom mohli dřevo využívat i jinak než jen na topení, je potřeba jej adekvátně zpracovat. Zpracovat malý kousek dřeva nemusí být pro šikovného kutila složité, nicméně dřevo určené na stavbu domu nebo třeba rozsáhlého plotu, si sami zpracujeme jen těžko.
Abychom dřevo mohli zpracovat do kýžené podoby, musíme ho dostat do stavu, se kterým budeme schopni dále pracovat. Na trhu proto najdeme firmy, které se právě tímto zabývají. Jednou z nich je například Pila Kunčice. Úkolem podobných firem je nařezat dřevo pomocí automatických pil na kusy, se kterými se dá dále pracovat. Kromě hrubého rozřezání dřeva, vyrábí firmy také palety či výrobu samotných altánů či pergol.