Dřevěná terasa u domu vypadá skvěle a zároveň nemá konkurenci ze stavebního ani ekologického hlediska. Svým stylem dokonale splyne s okolní přírodou a navíc je příjemná na dotek. Není studená a na slunci se nerozpálí jako keramická dlažba. Nadčasový materiál, kterým dřevo nepochybně je, se snadno kombinuje s jakýmkoli zahradním nábytkem, doplňky či rostlinami. Jaké dřevo je vhodné na terasu? Jak hluboké základy na terasu? Tyhle otázky a mnoho dalších zodpovíme v dnešním článku!
Zahradní terasa u domu
Velikost terasy závisí nejen na dispozicích vašeho pozemku, ale také na počtu lidí, kteří na ní budou trávit čas, i na jejím účelu. Pozornost je třeba věnovat i tvaru terasy. Nejjednodušším tvarem na postavení je obdélník. Půlkruhové či trapézové terasy jsou stavebně náročnější a může být problém je zastřešit.
Pro zachování soukromí doporučujeme terasu orientovat do zahrady. Pokud dispozice vašeho domu či pozemku umožňuje stavbu terasy jen na slunné straně, nezapomeňte na potřebné stínění, např. markýzou, dřevěnou pergolou, velkým slunečníkem, skleněným zastřešením, venkovními žaluziemi, hliníkovým či ocelovým zastřešením apod. Lze ji zastínit i přírodním způsobem, nap. stromy, rákosovými či textilními panely nebo rostlinami.
Dřevěná terasa svépomocí
Výpočet materiálu je mimořádně důležitý ještě před stavbou terasy. Protože je dřevo přírodní materiál, je třeba počítat s tím, že u prken najedete odchylky a drobné nedostatky. Doporučujeme tak objednat nejméně 10 % desek navíc.
Při výpočtu materiálu pro stavbu terasy svépomocí je třeba znát rozměr terasy (délka x šířka), délku dřevěné desky a plán kladení terasových prken (směr, provázání, řezání desek).
Jaké dřevo je vhodné na terasu?
Je třeba mít na paměti, že dřevěné terasy mají nižší trvanlivost než ty kamenné. Přesto je klasické dřevo stále nejoblíbenějším materiálem využívaným ke stavbě teras. Na trhu je široká škála dřevin, ze kterých si můžete zvolit vhodné dřevo na terasu. Vybírat můžete z běžně dostupných evropských jehličnanů a exotických dřevin.
Nejen, že jsou zahraniční dřeviny esteticky zajímavější, ale jsou především mimořádně trvanlivé, velice tvrdé a odolné proti plísním a dřevokazným houbám. Za ty nejvhodnější jsou považovány exotické dřeviny – massaranduba nebo cumaru. Ty se vyznačují vysokou tvrdostí, trvanlivostí a odolností vůči vodě. Výborně vám však poslouží i levnější dřeviny jako červený smrk, sibiřská borovice nebo sibiřský modřín, které jsou tvrdé, husté a odolají jakýmkoli vlivům počasí.
Jak hluboké základy na terasu?
Základy terasy musí být odolné vůči nepříznivým vlivům počasí. Nejlepším materiálem na spodní stavbu je kámen nebo beton. Základy terasy by měly být hluboké minimálně 80 cm. Pomocí šňůry obmotané kolem dřevěných kolíků stanovte místo pro základy zahradní terasy. Následně tento vnitřní prostor vyčistěte od trávy, kamenů a rostlin. Nic nesmí překážet ve stavbě.
Jestliže nechcete mít základy terasy příliš hluboko v zemi, vykopejte pouze mělkou jámu. V ní rovnoměrně rozložte betonové desky. Sklon desek pak zkontrolujte vodováhou. Mezi betonové desky rozprostřete agrotextilii proti prorůstání plevele, na ni uložte štěrk a povrch zarovnejte.
Jak udělat rošt na terasu?
Dřevěný rošt je klíčovým elementem dřevěné terasy. Od kvality přípravy roštu se odvíjí život terasy, proto by měla být jeho montáž důkladná. Nosný rošt by měl být ze stejného materiálu, jako je celá terasa – zvolte proto stejnou dřevinu.
Nosné trámy pokládejte kolmo ke směru budoucích terasových prken. Aby se při chůzi terasa neprohýbala, je nutné zvolit správnou vzdálenost trámů. Ta závisí na síle prken. Pokud budou prkna vysoká 19 milimetrů, jednotlivé trámy by měly být od sebe vzdálené 45 centimetrů. Při pokládce roštu přímo na beton dřevo izolujte (například střešní lepenkou).
Rošt však doporučujeme umístit na výškově nastavitelné odolné terče z plastu, které jsou přímo určené pro instalaci teras. Terče jsou vybaveny horní plochou s profilem pro vložení trámu určité šířky a mohou být doplněny i dalšími nástavci pro dosažení potřebné výšky. Umožňují navíc volný odtok vody pod roštem. Některé terče dokonce disponují speciální pryžovou podložkou tlumící vibrace. Vzdálenost při rozmístění terčů by měla činit 40-50 cm (tzn. 6-7 terčů na m2).
Jak šroubovat terasová prkna?
Montáž terasových prken je posledním krokem projektu stavba terasy svépomocí. Pokud jste zvolili dřevinu s výraznějším vzorem, před sešroubování si desky prohlédněte a seřaďte je podle návaznosti vzoru. Z estetického hlediska bude vypadat lépe.
Prkna položte na připravenou nosnou konstrukci kolmo na nosné trámy. Palubové desky vždy důkladně upevněte pomocí 2 šroubků na každém konci a mezi nimi nechejte mezeru. Jak šroubovat terasová prkna? Máte dvě možnosti – klasickým šroubováním skrz terasové prkno, nebo pomocí systému skrytého kotvení (aby vruty nebyly vidět).
Nezapomeňte dodržet mezi prkny spáru o šířce nejméně 6 mm. Dřevo ve vlhkém období bobtná a v suchém období sesychá. Spáry tak zajistí to, že se mohou prkna o pár milimetrů bez poškození terasy roztáhnout či smrštit.
- Šroubování skrz prkno – standardní, ekonomický a oblíbený typ montáže. Vrut je po předvrtání a zahloubení zapuštěn skrz prkno do podkladního hranolu. Použijte pevnostní, terasové vruty, ideálně z kalené oceli. Nezapomeňte na podložky mezi terasová prkna a hranoly, které vymezí dilatační spáry mezi prkny.
- Skryté kotvení – šetří čas s převrtáváním a měřením. Nedochází ke znečištění kolem vrutů, ani černání a hnilobě, což může nastat v případě, že nešetrně zapustíte vrut (nebo použijete korodující vruty apod.). Šroubujte vruty do prkna ze spodní části a následně je připevněte k hranolu. Vrut tak neprojde skrz prkno.
Tereza vystudovala práva na Masarykově univerzitě v Brně. Má dlouholetou praxi, od roku 2012 se živí jako redaktorka, novinářka, reportérka a překladatelka. Psaním se zabývá i ve svém volném čase a jejím snem je jednou vydat svoji vlastní knihu. Miluje pečení a svým blízkým s oblibou připravuje dorty a jiné dobroty.