Dokážeme rozpoznat všechny výrobky ze dřeva, nebo nás dokáže obalamutit?

Dokážeme rozpoznat všechny výrobky ze dřeva, nebo nás dokáže obalamutit?

Jedním z prvních materiálů, se kterým začali lidé pracovat, bylo dřevo. Užívání dřeva je typické pro mnoho civilizací napříč dobou. Díky snadnému opracování dřevo přijímá rozmanité tvary a téměř neexistuje věc, která by se z něj, nebo alespoň s jeho pomocí, nedala vyrobit.

Stejně jako v dřívějších dobách také v moderní civilizaci je dřevo hojně využívaným materiálem. Jen když se rozhlídneme po svém domě, uvidíme velké množství věcí vyrobených ze dřeva. Spíme na dřevěné posteli s dřevěnými rošty, oblečení máme uložené ve skříni vyrobené ze dřeva a deska našeho psacího stolu by se bez dřeva také neobešla. Dokonce i dveře do jednotlivých pokojů jsou vyrobeny ze dřeva.

Se dřevem se můžeme v různých formách potkat například ve stavebnictví, nábytkářství, energetice, papírenství, chemickém a dopravním průmyslu, při výrobě hudebních nástrojů a dokonce i sportovního náčiní. Ovšem ne každé dřevo se hodí na každou činnost. Některé typy dřeva jsou určeny výhradně na spalování a vytápění domácností. Takovému typu dřeva říkáme palivové. Na výrobu hudebních nástrojů naopak použijeme například javorové, olšové či smrkové dřevo. Na výrobu hudebních nástrojů se dřevo využívá zejména kvůli jeho vynikajícím rezonančním vlastnostem, kterými je obdařeno. Dřevo je také typické svou výbornou recyklovatelností. Díky jeho recyklovatelnosti je možné odpad z něj navrátit zpátky do oběhu a dát jeho výrobkům druhý či až třetí život.

Čím dál více oblíbenými se stávají obydlí stavěné ze dřeva, tedy dřevostavby. Na rozdíl od dřívějších dřevěných domů, které připomínaly a byly využívány spíše jako chalupy, u těchto novodobých dřevostaveb téměř nepoznáte rozdíl oproti klasickému cihlovému domu. Dokonce i okna domu mohou být vyrobená ze dřeva. Nemluvíme tu ale jen o okenních rámech, nýbrž taky o samotné průhledné části. Zpracování dřeva je dnes již tak pokročilé, že se můžeme setkat s výrobky, u kterých ani nepoznáme, že jsou ze dřeva vyrobené. Existuje materiál, kterému se říká „průhledné dřevo“ a k překvapení mnohých je to opravdu dřevo, které vypadá jako sklo. Pojem dřevěná okna dnes už tedy dostává úplně jiný rozměr a je tedy skutečně možné si postavit dům vyrobený celý jen ze dřeva.

I když v dnešní době existuje mnoho nových a zdánlivě lepších materiálů, dřevo má v našich životech pořád své místo a namísto toho, abychom od něj upouštěli, se k jeho používání stále více vracíme.