Zábradlí by mělo být bezpečné i pro děti

Zábradlí by mělo být bezpečné i pro děti

Doma se chceme cítit nejenom příjemně ale také bezpečně. Jedním z nejčastějších míst úrazů v domácnosti je schodiště, kde je velmi snadné upadnout a zranit se. Proto když stavíte nebo rekonstruujete dům jehož součástí je i schodiště, věnujte zvýšenou péči výběru vhodného zábradlí, jednou vám klidně může zachránit život. Nedívejte se pouze na jeho estetický vzhled a na cenu, ale především si pohlídejte, zda splňuje všechny bezpečnostní předpisy.

Předně zábradlí musí být pevné, dobře ukotvené, dostatečně vysoké a výplně musí bránit pádu malých dětí. Norma o obytných budovách předpisuje zábradlí všude tam, kde je více než pět schodů. Jeho pořízení se však rozhodně nebraňte a neberte jeho absenci jako místo, kde se vám povedlo ušetřit, i malé zakopnutí může mít v případě vyššího schodiště za následek pobyt v nemocnici. Mimo to vám ale také dobře udělané zábradlí poskytuje ideální oporu a usnadňuje chůzi po schodech. Samotné madlo by mělo být hladké a bez ostrých hran a měly by na něm být bezpečnostní prvky, které odradí děti od klouzání se na zábradlí. Pokud doma máte kluzké schody, kde je snadné uklouznout, je vhodné instalovat i “dětské madlo” ve výšce, aby se při cestě po schodech mohly přidržovat i děti.

Když je řeč o dětech u zábradlí v rodinném domě velmi záleží na jeho výplních. Vodorovné členění vybízí děti ke šplhání a ty snadno přepadnou a ublíží si. Z toho důvodu jsou lepší svislé sloupky, které by však neměly být dál než 11 cm, aby jimi ani malé dít nemohlo prolézt. Ideální jsou proto zábradlí s výplní, která může být dřevěná nebo z bezpečnostního skla. Pokud za výplň zvolíte síťovinu, dejte si pozor, aby se do oka sítě nevešla ani špička dětského chodila, jinak de děti opět mohou pokusit šplhat po ní. Ideální je na výrobu zábradlí oslovit specialisty, kteří znají všechny bezpečnostní normy. Na vás je tak pouze se rozhodnout jaký materiál chcete.