Vraťte starému nábytku jeho někdejší slávu

Vraťte starému nábytku jeho někdejší slávu

Přes prázdniny trávíme mnoho času na chatách a chalupách. V našem přechodném bydlišti chceme, aby to vypadalo pěkně. A tak se mnohdy stane, že místo relaxace na chatě neustále přemýšlíme nad tím, co by se ještě dalo vylepšit. Musíme si však dávat pozor, abychom ve své předělávající náladě nevyhodili opravdové poklady. Na mnoha starých chatách i chalupách se často ukrývají kousky nábytku, které mohou mít hodnotu, ať už peněžní, historickou nebo sentimentální. To, že jsou omšelé a zašlé vůbec nemusí být překážkou, mnoho firem umí starému nábytku vdechnout nový život. A v původní dřevěné chatě se nábytek z velkého obchodního řetězce nebude příliš vyjímat, naopak historické kousky se svou historií dodají místu tu pravou atmosféru.

Jistě si najdete mnoho rad, jak restaurovat historický nábytek svépomocí, pokud však chcete, aby si zachoval svoji hodnotu, nebo dokonce aby časem jeho hodnota jakožto autentického díla vzrůstala, je vhodné si najmout odborníky. U restaurování nábytku je potřeba dosáhnout co největší věrohodnosti, tedy nejlépe při práci zachovat veškeré původní technologie a postupy. Například u historických kuchyní platí, že pokud je zachovaný základní stav korpusu a pantů, je možné je zcela renovovat. V takovém případě dojde pouze k výměně dvířek.

A jak taková renovace nábytku většinou probíhá? nejdříve je potřeba odstranit veškeré původní povrchy – nátěry, čalounění nebo i potahy. Dále se daný kus nábytku rozloží na jednotlivé kusy, pokud je to možné. Následuje odstranění laku nebo vyrovnání promáčknutých míst. Poté následuje samotné nanesení nového nátěru, přebroušení, a nakonec opětovné složení a slepení nedržících částí. Ne vždy, se jedná o snadnou práci, mnohdy musí na jednom předmětu spolupracovat restaurátoři z různých oborů, aby mu vrátili jeho někdejší slávu.