Styly interiérů: Nejoblíbenější styly bydlení a jaký vybrat

Styly interiérů: Nejoblíbenější styly bydlení a jaký vybrat

Čeká vás rekonstrukce či renovace interiéru, nebo poprvé zařizujete bydlení a chybí vám inspirace? Styl bydlení, který si na začátku vyberete, udává směr, kterým se budete dál ubírat. A doma se chcete cítit jako doma, ne mít jen další předváděcí místnost. Představujeme vám proto nejoblíbenější styly interiérů, které si zamilujete, a ze kterých si jistě vyberete ten svůj. Přesvědčte se sami!

Styly bydlení

Jedině ten správný a pro vás vhodný styl bydlení může přinést do života klid a mír. Pokud se u sebe doma nikdy necítíte komfortně, možná je problém ve výběru nevhodného designu. Stylových směrů existuje nespočet, takže si každý vybere. Různí se barvami, texturami, velikostí, množstvím věcí a celkovou atmosférou.

Jestli máte čas, prostředky a chuť vaše bydlení změnit, podívejte se na náš výběr těch nejpopulárnějších stylů. Stačí najít svůj styl bydlení, který nejvíc vystihuje vaši osobnost a můžete se pustit do redesignu. A pamatujte, lepší je začít zlehka – nemusíte hned prodat všechen nábytek a impulzivně vyhazovat věci. Můžete zkusit věci přesunout z jedné místnosti do druhé, nebo třeba jen koupit nové peřiny, polštáře a pár rostlin.

Jak si vybrat styl bydlení?

Bydlení by vás mělo zcela vystihovat. Mělo by být vaším odrazem a odrazem všeho, co máte skutečně rádi. Musíte vědět, co je vám blízké a rozhodnout se, do jakého domova se chcete každý den vracet. Zamyslete se nad tím, jací skutečně jste – jaké jsou vaše oblíbené barvy, jak se oblékáte, jaké doplňky nosíte. V jakém prostředí je váš domov, jestli máte děti, zvířata, jakou máte profesi a co rádi děláte ve svém volném čase.

Zeptejte se sami sebe:

  • Preferujete otevřené prostory, nebo vám vyhovuje být obklopení věcmi?
  • Máte rádi moderní technologie, nebo vás fascinuje historie?
  • Chcete se doma cítit jako v přírodě, nebo dáváte přednost noblese a eleganci?

Skandinávský styl bydlení

Co je to skandinávský styl? Skandinávský styl, nebo také severský styl bydlení, se zrodil v zemích, kde jsou dlouhé, chladné a tmavé zimy a drsná, ale překrásná příroda. Skandinávský styl se tak vyznačuje jednoduchým a funkčním designem, světlými barvami, z nichž vyzařuje teplo, a důrazem na přírodní materiály.

Klíčovými prvky skandinávského stylu bydlení jsou minimalismus a funkcionalita, což vytváří prostor plný světla a uklidňující atmosféru domova. Důležitá je otevřenost a vzdušnost prostoru, který podpoří dostatek osvětlení, čisté linie a světlé neutrální barvy inspirované tamní přírodou. Útulný a teplý domov zajistí dostatek zdrojů teplého světla, jako jsou lampy, lampičky, lucerny a svíčky nebo ideálně hořící krb. Nábytek z masivního dřeva, jehož krásu podtrhnete dalšími přírodními materiály – dřevo, kov, sklo a kámen a bavlna, vlna či len.

Minimalistický styl bydlení

Méně je více. Minimalismus je jedním z hlavních rysů moderního bydlení a klade důraz na funkčnost, kvalitu a praktičnost. Minimalismus doma snoubí neutrální barevné odstíny, které dodají pocit tepla či chladu, s čistými a jednoduchými liniemi a praktickým nábytkem z kvalitních materiálů.

Jak na minimalismus? Hlavními rysy minimalistického stylu bydlení jsou převážně světlé a neutrální barvy, vzdušnost, světlo a dostatek prostoru. K prosvícení prostoru jsou vhodná LED svítidla, ať už jako centrální osvětlení, tak i ambientní osvětlení. Důležitý je dostatek úložných prostor, multifunkční nábytek a především minimum dekorací.

styly bydleni

Rustikální styl bydlení

Co to je rustikální styl? To jsou kvalitní materiály, klasické vzory a řemeslné dekorace, které do interiéru vnášejí pocit útulnosti a pohodlí. Rustikální styl se inspiruje anglickou přírodou a venkovem. Potěší hlavně milovníky přírodních materiálů, teplých zemitých odstínů a útulných dekorací. Nádech romantické přírody je v rustikálním interiéru nepochybně patrný.

Mezi hlavní znaky rustikálního stylu patří hravé a teplé barvy, dřevěný masivní nábytek a robustní závěsy na oknech. Dekorací se vůbec nebojte a své osobnostní rysy promítněte v dekoračních polštářcích, v ručně vyráběné keramice, v obrazech s přírodními motivy, ve tkaných barevných koberečcích či v populárních proutěných košících všech velikostí. Výsledkem bude útulný interiér s romantickými motivy a domácí atmosférou.

Industriální styl bydlení

Co to je industriální styl? To je syrovost v podobě odhalených cihel, přiznané vzduchotechniky nebo neopracovaných parket v kombinaci s dřevěným a kovovým nábytkem. Své počátky datuje k 60. letům minulého století, kdy se ze světových metropolí jako Londýn, Paříž nebo New York začal přesouvat průmysl přímo do center měst. A právě tyto průmyslové budovy a loftové byty se staly inspirací pro tento unikátní interiérový design.

Klíčovými rysy industriálního stylu bydlení jsou velké, otevřené prostory, které se vyznačují stropy, otevřenou dispozicí a velkými tabulkovými okny zasazenými v kovových rámech. Přednost mají přírodní materiály jako keramika, beton, kov či kámen. Aby prostor nepůsobil příliš chladně a tmavě, je vhodné zvolit barevné doplňky a teplé osvětlení, které vytváří krásný kontrast.

styl bydleni

Eklektický styl bydlení

Co to je eklektický styl? Eklekticismus, nebo také eklektismus, představuje směr myšlení a tvorbu práce, která nemá jednotný vzor, ale čerpá inspiraci z nejrůznějších zdrojů a vybírá si vhodné prvky. Eklektický styl bydlení může na první pohled působit chaoticky, ale je to unikátní styl, který s oblibou kombinuje nejrůznější prvky, barvy, textury či vzory.

Základními rysy eklektického stylu jsou pestré a syté barvy, všehochuť, humor, harmonie a originalita. Důraz klade na kombinování zdánlivě nezkombinovatelných věcí. Staré věci míchá s těmi novými, vlastnoručně vyrobený nebo upravený nábytek a doplňky prolíná s nadčasovými a unikátními dekoracemi a všechno je tvořeno s nadsázkou, jelikož eklektický styl je tak trochu experiment.