Podlahy jako podstatná součást moderního interiéru

Podlahy jako podstatná součást moderního interiéru

Podlahy tvoří nedílnou součást každého interiéru. Ani sebehezčí nábytek nebude vypadat dobře na nevzhledné podlaze, a ani sebelépe zvolené doplňky nezakryjí na první pohled špatně vybrané podlahové krytiny.

Podlahové krytiny dnes dokáží věrně imitovat nejrůznější přírodní materiály od masivního dřeva, přes bambus až po kámen. Kromě vzhledu podlahy je při jejím výběru důležité dbát také na její funkčnost a odolnost. Asi nikdo si totiž nepřeje rozkopávat každé dva roky byt jen proto, aby obměnil opotřebovanou podlahovou krytinu. K tomu se váže také umístění podlahy a způsob jejího využití. Jinak odolnou podlahu budeme potřebovat v dětském pokoji a jinak zase v ložnici. Stejně tak budeme od podlahy očekávat jiné vlastnosti v místnostech, které jsou zatěžovány vlhkem a jinak v těch, kde na ně od rána do večera svítí slunce skrze francouzská okna.

Aby nám podlaha sloužila co nejdéle, potřebuje kvalitní podkladový materiál a profesionální pokládku. Z pravidla se tedy nevyplácí snažit se kvůli ušetření pár korun pokládat podlahovou krytinu svépomoci, byť se to může podle návodu na internetu zdát jako hračka. Pozdější opravy a předělávky nás vyjdou v konečném důsledku mnohem dráž, než kdybychom celý proces nechali na odbornících.

Čím méně nápadnou podlahu zvolíme, tím volnější ruce budeme mít v budoucnu při malování nebo obměňování nábytku. Zatímco nenápadná podlaha snese a jemně podtrhne i výrazný nábytek a bytové doplňky, v opačném případě by to už tak jednoduché nebylo. Dobré je také mít na paměti, že tmavé odstíny barev prostory bytu opticky zmenšují, zatímco světlé barvy jej provzdušňují. Pokud tedy vybíráme podlahy do malé garsonky, měli bychom vybírat ze světlejších odstínů než v případě pětipokojového bytu. Obzvláště v poslední době jsou navíc moderní světlé a vzdušné interiéry.

I přes to, že dnes na trhu najdeme řadu materiálů, které věrně imitují dřevo, někteří lidé stále nedají dopustit na již téměř tradiční dřevěné parkety. Nezpochybnitelnou výhodou těchto dřevěných podlah je jejich dlouhá životnost. V momentě, kdy se parkety opotřebují nebo ztratí svůj svěží vzhled, je možné je přebrousit a znovu nalakovat. Při správné údržbě tak mohou vydržet až sto let. Na druhou stranu je nutné jim věnovat mnohem větší péči než jiným druhům krytin.