Nebojte se udělat si rozvody pro klimatizaci dopředu

Nebojte se udělat si rozvody pro klimatizaci dopředu

Rekonstrukce domu je proces, do kterého se pouštíme jenom jednou za pár let. Nejenom, že je finančně náročná, ale také znamená mnoho práce s vystěhováním rekonstruovaných prostor, s přestavbou samotnou a úklidem. Nehledě na to, že i když je dům právě v rekonstrukci, vy stále potřebujete někde bydlet. Proto jakmile se už chystáte pustit do větších stavebních úprav u vašeho domu, je například potřeba udělat nové rozvody, myslete i více na budoucnost. To může být například nainstalování rozvodů pro klimatizaci.

Sami si jistě všímáte, že léta jsou mnoho teplejší, než bývala, a zatímco dříve stačilo přes den zatáhnout žaluzie a v noci pořádně vyvětrat, dnes už se nedá mnohdy ani kvůli vedru spát. I když při rekonstrukci na pořízení klimatizace nevyjde rozpočet, je dobré si nechat možnost si ji jednoduše zapojit v budoucnosti, bez vrtání do stěn a dalšího velkého nepořádku. Jistě rozvody dodatečně můžete vyřešit lištami podél stěn, které však vypadají nevzhledně a kazí dojem z interiéru.

I pokud klimatizaci nemůžete koupit hned, je dobré se dopředu s odborníky poradit, kolik jednotek, do jakých místností a o jakém výkonu budete potřebovat. Právě na tom totiž záleží, kudy povedou propojovací kabely a chladivové potrubí a jakým způsobem bude vyveden kondenzát který vzniká v interiérové jednotce. To bývá někdy dodatečně vyřešit velmi složité, protože musíte najít napojení na odpad, které jde zasekat do stěny a nejde přes dveře atd. Mimo to odpadní vody může být klidně i pět litrů denně a je třeba ji buď odvést ven z domu, do sifonu nebo třeba do nádržky wc. Mimo to odtok klimatizace musí být ve spádu, jinak je třeba počítat i s čerpadlem. Zapojení vždy musí provádět odborník, při nesprávném zapojení se mimo jiné může stát, že klimatizace bude rozvádět pach ze sifonu po celém domě.