Na dveřích záleží

Na dveřích záleží

Když někdo sní o novém bydlení, pravděpodobně si představuje, jak bude jeho dům velký, jakou bude mít fasádu, jakým ho vybaví nábytkem, nebo jak budou vypadat jednotlivé pokoje. Tohle všechno jsou věci, kterými se často zabýváme ještě dávno před tím, než se do realizace domu pustíme. Výběr některých doplňků oproti tomu nepovažujeme za příliš důležité a často je necháváme až na poslední chvíli. Jako například dveře.

Dveře v našich bytech neplní zdaleka jen praktickou funkci. Kromě toho, že oddělují jednu místnost od druhé, zajišťují hlukovou a tepelnou izolaci a v neposlední řadě nás udržují v bezpečí a v soukromí, mohou být také estetickým doplňkem našich domovů.

Na trhu najdeme celou řadu výrobců a značek dveří. Jedním z osvědčených výrobců je firma SAPELI. Ta nabízí kvalitní dveře i zárubně různých stylů a velikostí. Ať už se rozhodneme pro moderní, tradiční nebo univerzálně laděný styl interiéru, firma SAPELI nám najde ty pravé dveře na míru našim potřebám.

Čím dříve s výběrem dveří začneme, tím více si budeme moci vybírat. I když dveře mohou působit pouze jako „nutný doplněk“ každého interiéru, s jehož výběrem si nemusíme lámat hlavu, pravdou je, že čím později je začneme vybírat, tím omezenější možnosti budeme mít. Firma proto radí, začít s výběrem už v době plánování stavby nebo rekonstrukce.

Dveře mohou mít mnoho podob. Nejen materiál, ze kterého jsou vyrobené, ale také tvar, způsob otevírání nebo třeba způsob, na který se budou dveře využívat. To všechno bychom měli brát v potaz, když budeme dveře vybírat. Nejen umístění, ale také barva a velikost dveří mohou poměrně značně změnit vzhled celé místnosti a ovlivnit to, jak se v ní cítíme.

Když už si vybereme, jaký vzhled a styl dveří zvolíme, čeká nás ještě poměrně zásadní otázka, ohledně způsobu jejich otevírání. To, jestli se budou dveře otevírat dovnitř jedné nebo druhé místnosti a jestli zprava nebo zleva, záleží jen na nás. Roli hraje pochopitelně také velikost místnosti. I když mohou být dveře sami o sobě poměrně tenké, musíme počítat s tím, že v místnosti nějaký prostor zkrátka zaberou, především proto, že budou pravděpodobně většinu času otevřené.

Čím dál častěji se proto lidé rozhodují pro posuvné dveře, které místo toho, aby po otevření „trčely“ do prostoru, zasunou se podél stěny. Tím můžeme poměrně efektivně docílit zvětšení malých prostor. To vše je však nutné zohlednit již v architektonickém návrhu.