Mít paní na úklid není něco, za co bychom se měli stydět

Mít paní na úklid není něco, za co bychom se měli stydět

V dnešní době má spousta lidí časově velmi náročnou práci, do toho mají doma malé děti, o které se musí starat a v neposlední řadě by si rádi někdy udělali čas také na nějaký svůj koníček, aby se z toho všeho nezbláznili. Často se tak stane, že v sedm ráno vyrazíme odvézt děti do školy, potom zamíříme do práce, z té jedeme odvézt děti do kroužku, udělat velký nákup, zajet na poštu, potom vyzvedneme děti z kroužku a spěcháme domů. Po příjezdu nás čeká hromada prádla na žehlení, vaření večeře a dělání domácích úkolů s našimi školáky. Najednou je devět hodin večer a my jsme se poprvé za celý den zastavili a s vidinou toho, že nás celý kolotoč čeká zítra znovu, už nemáme energii dělat cokoliv jiného, než si nalít sklenku vína a zapnout televizi.

Právě pracovní a časová vytíženost je důvodem, proč si čím dál více lidí najímá na pomoc s domácností úklidové firmy nebo jednotlivce, kteří úklidové práce nabízejí. Mít paní na úklid už dávno není výsada jen hodně bohatých lidí, kteří si nechtějí při práci „ušpinit ruce“. Spousta lidí je dnes ochotna zaplatit přijatelnou částku za to, že jim někdo ušetří několik hodin času, které potřebují věnovat jiným činnostem.

Pro některé ženy je však placený úklid stále jakýmsi tabu tématem. Mají pocit, že pokud si nezvládnou svoji domácnost uklidit samy, tak jako ženy selhaly. Paradoxní je ovšem fakt, že v životě využíváme množství placených služeb, které nám přijdou naprosto normální. Auto vozíme do myčky, chodíme na placené masáže, nebo si dokonce necháváme za peníze hlídat děti. Za nic z toho se však nestydíme a bereme to jako naprosto normální součást našich životů. Tak proč se stydět za paní na úklid?

Spousta lidí žije stále v domnění, že hospodyně dochází uklízet jen do vil s rozlehlými zahradami, velkými bazény a terasami. Tento stereotyp už ale dávno neplatí. Úklidové služby běžně využívají stejně tak lidé z velkých rodinných domů jako obyvatelé tří pokojového bytu. Zažitá je také představa, že uklízení je ponižující práce, a pokud si najmeme někoho na úklid, vlastně se nad ním povyšujeme. Ani tahle myšlenka ale není na místě. Stejně tak bychom mohli tvrdit, že se povyšujeme nad instalatérem, protože si nejsme schopni sami spravit rozbitý dřez, nebo malířem, který nám přišel vymalovat pokoj. Je to práce jako každá jiná a obzvláště v poslední době je hojně využívaná, Nemluvě o tom, že některé lidi úklid zkrátka baví.