Materiál na klempířské prvky vybírejte podle jeho vlastností

Materiál na klempířské prvky vybírejte podle jeho vlastností

Při volbě střechy se pravděpodobně nejdříve budete zajímat o střešní krytinu a o práci pokrývače. Nejen krytiny však tvoří funkční a esteticky pěknou střechu, neméně významná je také práce klempíře, protože právě klempířské prvky chrání před zatékáním vody. Proto je potřeba pečlivě zvážit, jaký materiál si na tyto prvky budete přát použít, a to jak z hlediska vašich finančních možností, ale i funkčnosti daného materiálu. Zvolit něco jen proto, že je to momentálně nejlevnější varianta a za pár let znovu pracně shánět šikovného řemeslníka a znovu platit za materiál na opravu se vám nevyplatí.

Jedním z nejpoužívanějších materiálů je pozinkovaný plech. Jeho hlavní výhodou je jeho nízká pořizovací cena na druhou stranu jeho trvanlivost je omezená, a tak je potřeba ho pravidelně natírat nátěry prodlužujícími životnost materiálu. Dnes je moderní také pozinkovaný plech s ochrannou vrstvou z plastu, který v sobě spojuje ty nejlepší vlastnosti těchto materiálů a díky plastu může být v mnoha barevných provedeních. O něco dražším materiálem, než předchozí změněné je titanzinek. Jak název napoví jedná se o slitinu titanu, zinku a mědi, která má přirozenou ochranu před povětrnostními vlivy, je velmi odolná, nepodléhá korozi a na rozdíl od mědi nemění barvu a také jako měď neláká zloděje.

Své místo mezi klempířskými materiály si získal také hliník, a to díky své nízké hmotnosti, díky které nezatěžuje střechu. Mimo to je snadno tvarovatelný a odolný vůči korozi, nevýhodou však může být právě měkkost kdy hrozí, že ho poškodí například těžký sjíždějící sníh. Klasickým ale i nejdražším materiálem na výrobu klempířských prvků je potom měď, jejíž nespornou výhodou je bezúdržbovost a klidně i staletá životnost. nevýhodou může být změna její barvy, která však nemá žádný vliv na její funkčnost. Klempířských materiálů poté existuje ještě velké množství, s výběrem tak, aby odpovídal vašim finančním možnostem, byl co nejvíce funkční a také ladil k celkovému ražení domu vám nejlépe poradí zkušený klempíř, který se ve svém řemeslu pohybuje už mnoho let a na tyto záležitosti je odborník.