Kovové fasády už nedominují jen průmyslovým objektům

Kovové fasády už nedominují jen průmyslovým objektům

Fasáda domu dnes rozhodně není pouhým synonymem pro omítku. Jedná se většinou o mnohem komplexnější systém, který má, co dočinění mimo jiné také s teplotním komfortem našeho domu. U výběru fasády nás tak čeká spousta rozhodnutí, která jsou zakončená také její estetickou stránkou, tedy barevnou omítkou. Přestože právě barva domu bude to, co je nejvíce vidět a při správném výběru dodá našemu domu na výjimečnosti a získá si tak obdiv kolemjdoucích, důležitá rozhodnutí budeme muset dělat také „pod povrchem. Čeká nás výběr různých izolačních obkladů, které jsou větnou tvořeny polystyrenem či pěnovou vatou, a nakonec také druhů a struktur omítky.

Izolačním materiálům dnes jednoznačně dominuje polystyren. Minerální vata je zase známá pro svoji protipožární ochranu. Je tak používána zejména u průmyslových staveb a vyšších budov, kde je její použití předepsané.

Co do typu fasád, můžeme se setkat také s kovovými fasádami, které byly původně používané zejména na průmyslové objekty. V moderní době se však můžeme setkat s jejich využitím i na rodinných domech, což bylo ještě donedávna něco naprosto nepředstavitelného. Kromě netradičního vzhledu se mohou kovové fasády pyšnit celou řadou dalších předností, mezi kterými dominuje jejich trvanlivost. Kovové omítky jsou také snadno zpracovatelné a nabízí celou řadu povrchových úprav či dekorování. Kromě toho se vyznačují také svým jednoduchým tvarováním. Možné ochlazování nebo naopak přehřívání konstrukce, které by se mohlo u „kovového kabátu“ zdát být jako hlavní problém, je vyřešeno vzduchovou mezerou s odvětráváním, která zajišťuje proudění vzduchu a ochlazování fasády. Tato mezera by měla mít zhruba 20-50 milimetrů. Kovová fasáda nemá žádný vliv na stavební materiál, který si pro náš dům zvolíme. Můžeme jí obložit stejně tak zděný dům jako dřevostavbu. Jediné, co budeme pro její aplikaci potřebovat, je rošt, na který se plech namontuje. Celá fasáda je potom tvořena panely, kazetami, deskami, profily, lamelami či lištami. Na fasádách se setkáme hned s několika typy kovů, mezi kterými je například hliník nebo ocel.

Ocel je ve stavebnictví hojně využívaným materiálem, a to nejen na omítkách. Oblíbené jsou také ocelové konstrukce nebo ocelové výplně.