Jak vybrat správný ventilátor, a jaké místnosti se bez něj neobejdou?

Jak vybrat správný ventilátor, a jaké místnosti se bez něj neobejdou?

Žádná koupelna ani toaleta se neobejde bez ventilátoru. Tedy alespoň ne v bytových a panelových domech. Vzhledem k tomu, že jsou obě tyto místnosti v bytě asi největším rodištěm zápachu a vlhkosti, je jejich pravidelné odvětrávání více než důležité. Zadržovaná vlhkost nám totiž může způsobit spoustu nepříjemností ve formě nejrůznějších plísní a nečistot, které mohou nejen znehodnotit naše bydlení, ale také ohrozit naše zdraví.

Někteří z nás se domnívají, že pokud máme na záchodě malé okénko, s ventilátorem si nemusíme lámat hlavu. To však není tak docela pravda. Okno nám bude v odvětrávání užitečné pouze v případě, že venku bude teplo a ideální vlhkost vzduchu. Takový komfort však naše podnebí nenabízí. Rychlé střídání teplot, časté deště a chladné zimy mohou na záchodě či v koupelně způsobit více škody než užitku. Nemluvě o tom, že když venku není zrovna vlídné počasí, okno většinou ani neotevřeme. Ventilátor se však o pravidelné odvětrávání postará za nás.

Na trhu najdeme velké množství různých ventilátorů. Je proto potřeba si pečlivě rozmyslet, jaké funkce od ventilátoru požadujeme a jaké vlastnosti od něj naopak vůbec nepotřebujeme.

Ventilátor můžeme v místnosti umístit na strop, na stěnu, nebo ho napojit na centrální šachtu. Záleží na tom, kam povede ventilační potrubí a jaká bude jeho délka. Pokud je například potrubí delší než 3 metry, měli bychom použít radiální ventilátor, zatímco v ostatních případech stačí axiální.

Kromě typu ventilátoru bychom se měli zaměřit také na jeho výkon. Ten musí být schopen zajistit patřičnou výměnu vzduchu adekvátně k velikosti místnosti. Jinak výkonný ventilátor budeme potřebovat na malém záchodě o rozměrech metr x metr a jinak zase v prostorné koupelně se dvěma umyvadly a velkou vanou.

Co se týče funkcí ventilátoru, záleží především na našich požadavcích a preferencích, stejně jako na cenových možnostech. Obecně však platí, že na toaletu by se měly instalovat ventilátory se zpětnou klapkou, která zabraňuje návratu odvedeného zápachu zpět do místnosti.

Pokud si s něčím nevíme rady, měli bychom se obrátit na odborníky, kteří nám všechny náležitosti vysvětlí. I tak bychom si však informace měli ověřit například na internetu, případně se informovat u více firem, které ventilátory nabízí. Špatný výběr by se nám totiž mohl zbytečně prodražit.