Ekologický způsob vytápění

Ekologický způsob vytápění

V posledních letech roste obliba tepelných čerpadel jako efektivního způsobu vytápění. Především proto, že se jedná o komfortní a také ekologický způsob vytápění. Pro získávání tepla využívá tepelné čerpadlo obnovitelné zdroje energie až ze 75 %. Jak tento systém funguje? Jaké jsou jeho výhody a je vhodný pro vaše bydlení?

Tepelná čerpadla odnímají tepelnou energii z prostředí s nízkou teplotou a převádějí ji do teplonosné látky s teplotou vyšší. Proto jsou používána pro vytápění a přípravu teplé vody. Na trhu existují čerpadla různých typů, z nichž ta nejpoužívanější jsou čerpadla voda – voda, která čerpané teplo z podzemní vody dále předávají do vody cirkulující v topném systému. Dále čerpadlo země – voda, které do topného systému předává teplo čerpané přímo ze země.

Asi nejvyužívanějším typem je čerpadlo vzduch – voda, které teplo okolního vzduchu dále předává vodě v topném systému. Jeho výhodou oproti ostatním zmíněným systémům je nižší pořizovací cena a poměrně rychlá návratnost, jelikož u tohoto typu se nemusí provádět žádné zemní vrty nebo instalace kolektorů pod zem.

Tepelné čerpadlo neoceníte pouze během zimních měsíců, kdy váš dům udržuje příjemně vytopený, naplno ho můžete využít i během léta, kdy je schopen pracovat na opačném principu a ochlazovat celý prostor. Používáním tepelných čerpadel navíc šetříte přírodu, jelikož při jejich provozu nedochází ke vzniku emisí či dalších nečistot. Bez problémů lze kombinovat i s jinými zdroji teplanabízí možnost vzdálené správy a nastavení, například prostřednictvím internetu. Tepelná čerpadla se vyznačují velmi snadnou údržbou.

Odborníci doporučují tepelná čerpadla do novostaveb nebo do zrekonstruovaných domů, často se používají také do pasivních domů. Jsou tedy vhodná do objektů, které mají dobré tepelně technické vlastnosti. Starší dům bez izolace se před pořízením čerpadla vyplatí nejdříve zateplit. S výběrem vhodného tepelného čerpadla pro vaše bydlení vám poradí zkušení odborníci, jako u většiny podobných investic ale platí, že se nevyplatí šetřit. Dražší čerpadla vynikají mnohem lepší kvalitou a nižší spotřebou.