Barvy dělají bydlení

Barvy dělají bydlení

Na to, jak se doma cítíme, má vliv nejen velikost a vybavení našeho příbytku, ale také například barvy, jaké nás v něm obklopují. Ty totiž dokáží naši náladu ovlivnit poměrně významně. Barvu stěn a bytových doplňků bychom proto měli vybírat nejen podle toho, co zrovna frčí, nebo co se jak hodí k našemu stylu vybavení, ale také podle toho, jak na nás jaká barva působí. Měli bychom mít totiž na paměti, že barvy, které vdechují život našim stěnám, nás budou obklopovat každý den ještě pěkných pár let. Málokomu se totiž chce do malířských prací investovat čas a peníze každých pár měsíců. Nemluvě o náročnosti celé této procedury, která s sebou nese spoustu příprav a velkého úklidu.

Výběr těch správných odstínů bychom měli přizpůsobit také tomu, že dost možná budeme chtít doplňky v našem bytě čas od času obměnit, nebo něčím ozvláštnit. Jednoho dne se rozhodneme udělat novou kuchyňskou linku a za pár měsíců zase přijde čas investovat do nové sedačky. Při každém takovém kroku však barvu stěn pravděpodobně měnit nebudeme, a je proto na místě, při výběru barvy pokoje vzít v úvahu také tyto faktory. To však rozhodně neznamená, že bychom se měli držet při zemi a všechny stěny nechat vymalovat pouze na bílo. Není ale na škodu, myslet trošku „za roh“ a předvídat, co budeme v budoucnu chtít na našem bytě měnit, a do jakého stylu či barevné kombinace se chystáme ubírat.

Právě v domácnostech, ve kterých jejich majitelé často experimentují například s přestavbou nábytku či výběrem nových doplňků, se nejlépe uplatňují jemné a decentní odstíny béžové či šedé. Poměrně častým jevem je dnes i kombinování několika odstínů různých barev v jedné místnosti, které pokoj ozvláštní.

Co do konkrétních barev, závisí výběr zejména na osobním vkusu a stylu, do jakého je náš interiér laděný. Je však dobré vědět, jak na nás mohou jednotlivé barvy a jejich odstíny působit. Zastavit bychom se mohli například u modré, jejíž odstíny budou jsou letos velmi módní. Zatímco námořnická modrá zvyšuje sebevědomí, pomáhá ke kvalitnějšímu odpočinku a pozitivně působí také na lidskou psychiku. Kobaltově modrá nám může naopak pomoct s úzkostí. Nejlépe si tato barva sedne se zlatými či krémovými doplňky. Pokud toužíme po navození pocitu bezpečí, neuděláme chybu se světlou růžovou.