Zvládněte jarní úklid: 10 tipů a triků na efektivní úklid

Zvládněte jarní úklid: 10 tipů a triků na efektivní úklid

Po zimě přichází na řadu jaro a s ním i jarní úklid. Neodbývejte jej, uklizená domácnost je základem úspěšného a zdravého života. Do čistého domova se vždy vrací mnohem snadněji. Pokud není úklid vaší oblíbenou činností a po roce opět nevíte, jak na jarní úklid, podívejte se na naše tipy a triky, jak se motivovat k úklidu a jak si jej naplánovat, aby byl úklid především efektivní a systematický.

Proč je důležitý jarní úklid?

Život sice není jen o úklidu, ale také by neměl být podceňován. Pravidelný úklid je důležitý především pro fyzické i psychické zdraví, ale také zajišťuje delší životnost vašeho bydlení. V čistotě se lépe žije, přemýšlí, plánuje a raduje. Úklid domova je také snadný způsob, jak mít dobrý pocit z dobře odvedené práce.

Jarní úklid je velký, zásadní, generální úklid, při kterém je potřeba pozornost věnovat každému koutu domácnosti. Je to v zásadě reorganizace domova. Důležitý je však i menší, pravidelný úklid, díky němuž vám jarní úklid zabere méně času.

Nejhorší je, když vás někdo k úklidu nutí, nebo když se do něj nutíte vy sami. Na jarní úklid musí být chuť, nálada a především motivace. Základem úspěchu je namotivovat se k úklidu a sestavení To Do Listu neboli plánu úklidu. Jak si naplánovat úklid?

Jak se motivovat k úklidu?

Způsobů, jak se motivovat k úklidu, je celá řada, takže si můžete vybrat ten svůj, který vám nejvíce sedí.

To Do List. To Do List nebo také Check List je seznam úkolů, které si po jejich splnění postupně odškrtáváte. Vypište si všechny místnosti ve vašem bytě či domě – kuchyně, koupelna, ložnice, apod. Postupně sepište veškeré činnosti, které obvykle při úklidu v jednotlivých místnostech děláte – například umýt vanu, utřít prach, umýt varnou desku. Následně připište činnosti či vybavení, kterým jste se delší dobu nevěnovali – vyprat záclony, umýt okna, utřít prach z lustrů, světel a vrchních částí skříní.

Inspirativní uklízecí videa. Na sociálních sítích jich naleznete statisíce. Vidět, jak ostatní své nepořádné bydlení mění na krásné, uklizené a organizované domovy sdílí u toho osvědčené rady, může ve vás probudit touhu udělat to samé u sebe doma.

Zkoušení nových prostředků. Nakupte nové čisticí prostředky, které jste ještě nepoužili. Nebo si vyrobte vlastní ekologický prostředek z věcí, které máte doma (bílý ocet, jedlá soda, kyselina citronová).

Odměny. Při sestavování To Do Listu se nebojte být velmi specifičtí. Čím podrobnější budou jednotlivé úkoly, tím víc jich budete moci odškrtnout. Budete mít tak pocit, že jste toho udělali spoustu. Úklid si rozdělte na více části a po každém dokončení se odměňte něčím, co vám dělá radost – dejte si sladkost, objednejte si oběd nebo si odpočiňte u seriálu.

uklid jaro

Jak na jarní úklid?

Podívejte se na naše osvědčené tipy, jak postupovat při úklidu.

  • Připravte si plán

Než začnete uklízet, udělejte si plán. Rozhodněte se, jakým způsobem budete postupovat a v jakém pořadí budete jednotlivé úkoly plnit. Tím si ušetříte spoustu času. Na každou místnost si vynechte dostatek času, abyste vše stihli bez zbytečného stresu. Každý splněný úkol odškrtněte.

  • Stanovte si priority

Při úklidu je důležité stanovit si priority. Zaměřte se na ty místnosti, které jsou pro vás nejdůležitější. Dejte přednost ložnici, koupelně, obývacímu pokoji před sklepem, balkonem nebo chodbě. Pokud budete mít oblíbené části bydlení uklizené dříve, budete se cítit lépe a budete mít větší chuť pokračovat v úklidu.

  • Zapojte všechny členy domácnosti

Pokud doma nežijete sami, do úklidu zapojte všechny, kdo s vámi doma bydlí. Práci rozdělte rovnoměrně, jak považujete za vhodné. Malé děti se například snažte do úklidu zapojit pomocí her, soutěží a odměn. Jarní úklid je skvělou příležitostí, jak spojit příjemné s užitečným. Naučíte se spolupráci a strávíte spolu delší čas. Jarní úklid může být i zábava.

  • Zbavte se zbytečností

Pokud bojujete s nedostatkem místa a doma máte zbytečné věci, na které akorát usedá prach, setřiďte si je. Oblečení, které jste nejméně rok nenosili, že je máte, prodejte nebo věnujte. Staré noviny, krabice, obaly, lahve recyklujte. Věci, o kterých ani nevíte, že máte, vyhoďte či darujte.

  • Uklízejte odshora dolů a od kraje doprostřed

Mnoho úklidových firem radí, jak na jarní úklid. Nejprve vysajte pavučiny ze strop a špatně přístupných míst. Otřete prach z polic a skříní. Omyjte rámy oken a obrazů. Umyjte okna. Mezi tím vyperte všechny potahy, peřiny, deky, polštáře, ubrusy, záclony a oblečení. Vysajte podlahy a jarní úklid zakončete umytím podlah.

  • Pořiďte si chytré spotřebiče

Pokud jarní úklid není vaším šálkem kávy, investujte do chytrých pomocníků. Od robotických vysavačů, přes roboty na vytírání podlah, až po robotické čističe oken. Díky chytrým spotřebičům pro úklid domácnosti si ušetříte úklid až o několik hodin.

uklizeni

Jak si zjednodušit úklid?

Nejjednodušší způsob, jak si usnadnit úklid na jaře, je pravidelný úklid v průběhu roku. Neodkládejte vše na jeden víkend v roce a poděkujete sami sobě. Naplánujte si jarní úklid krok po kroku a úkoly si sepište. Připravte si všechny čisticí prostředky a nástroje. Nenechte ostatní členy domácnosti odpočívat, zapojte je do společného úklidu. Začněte vždy od toho největšího nepořádku. Tím ušetříte čas a energii. Odměňte se za dobře odvedenou práci.