Zkoušení ochranných prostředků

Zkoušení ochranných prostředků

Zbraně jsou kontroverzním tématem do Parlamentu i do hospody. Ať už jste pacifistou nebo držbu zbraní podporujete, faktem je, že zbraně tu byly, jsou a budou. A pokud nedokážeme ovlivnit, komu se dostanou do rukou, můžeme alespoň zajistit, aby bylo jejich používání co nejméně nebezpečné a ochrana před nimi co nejefektivnější. Tomu se věnují firmy zabývající se zkoušením balistických zařízení. Balistika je obor, který zkoumá především dráhy vržených těles – s rozvojem a rozšířením zbraní se ovšem vyprofiloval ve vědu zabývající se ději a jevy, které provází pohyb střely.

Mezi základní testované parametry zbraní patří například měření rychlosti střely či tlaku prachových plynů, měření doby výstřelu nebo kontrola spalování prachu. Testování zbraní i ochranných vest či jiných prostředků se provádí pomocí balistických měřících zařízení, jejichž vývin zajišťuje jako jedna z mála v republice firma Prototypa-ZM.

Společnost Prototypa-ZM, s.r.o., sídlící v Brně, se zabývá výzkumem, vývojem a výrobou balistických měřicích systémů pro zkoušení nábojů do loveckých, sportovních nebo vojenských zbraní dle norem C.I.P., TP-VD, TPF, STANAG, MOPI, MIL, SAAMI i dalších. Dále provádí zkoušení ochranných prostředků, malorážových a středorážových zbraní za normálních i ztížených podmínek, či zkoušení munic. Vyrábí také funkční prototypy zbraní nebo startovací systémy pro bezpilotní prostředky.

Firma dále provádí projektování měřicích zařízení pro balistické laboratoře. Prototypa je držitelem certifikátů managementu jakosti EN ISO 9001:2016 a AQAP 2110 (výzkum, vývoj a výroba zbraní, munice a strojních zařízení) a držitelem kódu výrobce NATO, č. 0461G. Společnost není známá jen v naší zemi, obchodní partnery má po celém světě – v Alžírsku a Egyptě, ve státech napříč Evropou i v Jihovýchodní Asii či Jižní Americe.