Základem nižší spotřeby vašeho vozu je plynulá jízda

Základem nižší spotřeby vašeho vozu je plynulá jízda

Ceny pohonných hmot v současné době rostou závratnou rychlostí. Nejeden řidič teď jistě přemýšlí, jak by se dalo za benzin nebo naftu ušetřit. Dobrou zprávou je, že spotřebu paliva lze ovlivnit stylem jízdy. Ještě před tím, než se naučíte jezdit úsporně je však třeba se podívat na auto samotné. Každé kilo navíc hraje roli, a ne nadarmo se designéři a vývojáři snaží co nejvíce aerodynamickým tvaru vozu hledat možnosti, jak ušetřit palivo. Jezdíte o víkendu na kolo nebo na lyže a máte na střeše nosič nebo rakev? Sundávejte ji na cesty, kdy ji nepotřebujete. Nejen, že je to váha navíc, ale konstrukce na střeše zvyšuje aerodynamický odpor a motor musí víc zabírat. Z kufru vyndejte zbytečné věci, na jízdu každý den do práce nepotřebujete vozit nevybalené tašky z víkendu.

Co se stylu jízdy týká, spotřebu ovlivníte hned po zapnutí motoru. Nemá cenu ho nechávat zahřívat chodem na volnoběh. Lepší je se rovnou vydat na cestu. Základem všeho je plynulá jízda. Pokud jedete cestu, kterou znáte, předvídejte, před zatáčkou si zpomalte motorem, totéž před semafory, plyn přidávejte s citem a brzděte s ještě větším. Při brždění se zbytečně ztrácí spousta energie, kterou předtím motor pracně vytvořil. Proto se také vyplatí používat tempomat, protože elektronika zajistí optimálnější přívod paliva do motoru. Ovšem jen na rovinách, v kopci si lépe poradí řidič. Skvělý je v autech systém start&stop, který při delším stání automaticky vypne motor. Pokud ho nemáte, dělejte to ručně. Cestu se také určitě vyplatí plánovat, a vybrat takovou, kde se vyhnete popojíždění v kolonách, s tím vám mohou pomoct moderní aplikace sledující provoz.

Myslete také za to, že za komfort se platí. Klimatizace a vyhřívání sedaček je skvělé, ovšem mnohdy není třeba, aby běželo celou dobu jízdy. Vhodné je také zamýšlet se nad tím, kde natankujete. Ceny čerpacích stanic je vhodné porovnávat, ale kvalitní palivo také dělá mnohé. Dobře natankovat můžete například na Benzince Mezirolí.