Šperky nemusejí být jen ze zlata

Šperky nemusejí být jen ze zlata

Každá žena se chce líbit, platí to o ženách dnes a platilo to i o tak zvaném slabším pohlaví před stovkami let. Dívky i zralé ženy hledaly zejména kovové ozdoby, které by si mohly dávat do svých bohatých účesů, na krk si věšely přívěsky na řetízcích, na zápěstí i kotníky dávaly náramky. Tu nejhezčí symboliku naplňovaly prsteny. Byly nejen ozdobou každé ruky, ale také symbolem lásky, náklonnosti a manželství.

Čechy byly tradičním výrobcem šperků z granátů, později také ze skla a dalších materiálů. Bižuterie z Jablonce nad Nisou byla výhodným vývozním artiklem, který se dobře prodával po celém světě. Dodnes můžete na dívkách i ženách, a také v zapadlých obchůdcích v různých zemích najít typické jablonecké výrobky. Na dlouholetou tradici navázaly i moderní firmy. Vyrábějí a prodávají bižuterii a také komponenty, ze kterých se bižuterní šperky vyrábějí. Jsou to komponenty na výrobu náušnic jako náušnicové háčky a klapky, a také různé druhy zapínání náhrdelníků a náramků, pérové kroužky, karabinky, S-háčky. V neposlední řadě si zákazníci mohou objednat široký sortiment bižuterních řetízků a jejich příslušenství, včetně různých typů koncovek, kalot, komponentů pro odznaky, šátkové spony a manžetové knoflíky. Do sortimentu přibyly i různé druhy kotlíků na skleněné kameny, kotlíky na rivoli a celý sortiment broušených kamenů firmy Swarovski.

V posledních deseti letech se stalo velkou módou mezi děvčaty vyrábět originální šperky podle vlastního vkusu, barevně dokonale sladěné s šatníkem. Dívky navštěvují Hobby-shopy a vybírají z nepřeberného množství bižuterních polotovarů v různých povrchových úpravách, kovové komponenty zlacené, stříbřené, černé nebo i v různých staroúpravách. Komponenty jsou dodávané podle momentálního přání zákazníků, módních trendů a stylů. Kombinují se s polodrahokamy, dovezenými z asijských zemí, skleněnými korálky průsvitnými, matnými a dalšími ozdobami, třeba i z kůže, kovu a plastu. Výsledkem jsou nádherné šperky, do kterých se promítá fantazie dívky, která je stvořila. Díky dobrému propracování základních komponentů vypadají téměř jako výrobky z profesionálních dílen.