Nápady ze dřeva: Jednoduché výrobky ze dřeva pro začátečníky

Nápady ze dřeva: Jednoduché výrobky ze dřeva pro začátečníky

Přemýšleli jste o tom, že byste se pustili do nějakého DIY projektu a rádi byste zkusili něco náročnějšího? Co takhle dřevo? Pokud nevíte, co se dá udělat ze dřeva, nezoufejte. V dnešním dílu vám přinášíme tipy na jednoduché výrobky ze dřeva, které zvládnou začátečníci. Potěšte své blízké a darujte jim nápady ze dřeva.

Nápady ze dřeva

Práce se dřevem je voňavá činnost, která vyžaduje trpělivost, vytrvalost a pečlivost. Než se pustíte do vyrábění, měli byste se nejprve seznámit se základními dřevařskými technikami. Podívejte se na pracovní postupy, které se k obrábění dřeva používají už odnedávna a třeba naleznete i inspiraci, co se dá udělat ze dřeva.

Dřevařské techniky

Představíme vám ruční práce, jejichž výsledkem jsou jednoduché výrobky ze dřeva.  Připravili jsme pro vás výběr základních technik se stručným popisem a postupem. Níže naleznete rady a nápady, co vyrobit ze dřeva.

TESÁNÍ A DLABÁNÍ

Velká ubírací dláta jsou víceméně rovná či mírně zaoblená. Slouží k prvotnímu dlabání, například z půlky kmene, nebo jiného většího kusu dřeva. Truhlářské dláto se používá na další rytí a prohlubování dlabu. Na obě zmíněná dláta se přitlouká dřevěným tloukem či paličkou.

Oproti tomu řezbářské dláto se chlubí menším vzezřením a využívá se zejména pro drobné vydlabávání. Ideální je pro výrobu dekorací a hraček. Dlabáním se rozumí oddělování a vybírání hrubých třísek při zhotovení podélného, nebo kulatého otvoru – tzv. dlab. Po hrubém opracování dlátem se výrobek velice opatrně suší. Nikoliv však na slunci, naopak je potřeba výrobek před slunečním zářením chránit!. Teprve po vysušení lze požadovanou věc dokončit.

HOBLOVÁNÍ

Dokonale hladký, na dotek jemný a krásně prokreslený povrch je jednou z nejcennějších vlastností dřeva. Hoblováním velice snadno dosáhnete takového výsledku. Kromě ručních hoblíků jsou dnes na trhu i elektrické hoblíky a stolní hoblovky.

Ruční hoblík je však žádoucí například při práci s nábytkem. Zanechává na povrchu nesmazatelnou charakteristickou stopu, kterou nenahradí žádný jiný nástroj. Pomocí zvoleného hoblovacího nástroje se ze dřeva odebírá tříska o různých tloušťkách. Díky tomu se povrch dřeva jenom zvýrazní a nepotrhá, jak by tomu bylo například u broušení.

ŘEZÁNÍ

Pila je již od dob gotiky základním nástrojem určeným pro práci se dřevem. Kromě pily okružní, pásové, formátovací či kmitavé pily, které najdou své uplatnění ve velké domácí dílně nebo garáži, můžete využít i ruční či přímočaré pily, které upotřebíte při drobném řezání. Stejně tak lze dřevo řezat i nožem či dlátem.

Co vyrobit ze dreva

Co se dá vyrobit ze dřeva?

Dřevo je vděčný a tvárný materiál, i naprostý začátečník s ním zvládne pracovat. Můžete si vyrobit jednoduché výrobky ze dřeva, stačí najít inspiraci, která je všude kokem nás. Výrobky ze dřeva mohou být okrasné, například dřevěné panenky, dřevěná stavebnice, lapače snů nebo stínidla lampy. Výrobky ze dřeva mohou být i užitečné, například dřevěné nádobí, polička na kořenky, svícen či stojan na víno.

Rady pro začátečníky: Nejprve je třeba najít vhodné dřevo, na výběru velmi záleží. Práci si ulehčíte takovým materiálem, s kterým se dobře pracuje. Doporučuje se dřevo měkčího charakteru, pevných spojů a poddajné spolupráce – např. lipové, smrkové nebo borovicové. Určitě nepodceňte ani nástroje, jelikož správný výběr a údržba náčiní jsou klíčovým prvkem při výrobě ze dřeva. Raději zainvestujte do kvality.

Výrobky ze dřeva pro začátečníky

Začneme nejprve zlehka. Pokud máte doma obyčejné prkénko či dřevěné nádobí, můžete si jej vyzdobit tím, že do něj vyřežete ozdobný reliéf. Stačí si předkreslit požadovaný obrys a následně vyřezat hoblíkem a nakonec povrch obrousit brusným papírem. Tímto způsobem si natrénujete práci se dřevem.

Chcete-li se pustit do něčeho trochu náročnějšího, můžete si vyrobit například drobné dekorace ze dřeva. Ty si pak můžete pověsit na zeď, na vánoční strom, nebo jen tak položit na poličku.

Jak udělat dekoraci ze dřeva? Z již připravené dřevěné desky odstraníme nečistoty, případně ji opracujeme brusným papírem. Na dřevěnou desku si tužkou nakreslíme obrys požadovaného tvaru – čtverec, trojúhelník, strom, srdce, hvězda – záleží jen na vás. Přímočaré pilou dle obrysu tvar vyřežeme. Bez přímočaré pily se obejdete, ale práce vyžaduje vytrvalost a trpělivost a doba výroby bude o něco delší a náročnější. Drobné nedostatky vyřešíte pilníkem na dřevo, případně brusným papírem, kterým zahladíte nedokonalosti.

Vyrobky ze dreva pro zacatecniky

Výrobky ze dřeva pro děti

Dárky dělají největší radost malým i velkým dětem. Proto se nejprve podíváme na zoubek dárkům určeným právě pro naše ratolesti. Když už nevíte kudy kam a hračkářství nejsou nic pro vás, nezbývá než se do výroby hraček pustit sami. Velkou výhodou je, že takový dárek se správným příběhem má pro dítě mnohdy větší cenu, než kupovaná plastová stavebnice.

Co vyrobit s dětmi ze dřeva?

Máloco potěší malé děti tak, jako kostičky ke stavění. Použít můžete odřezky z truhlářské výroby, které kupované kostky bez problémů nahradí. Když si trochu pohrajete s výběrem těch správných kousků, děti budou nadšené a kromě fantazie si procvičí při stavbě i jemnou motoriku. Společně je pak můžete dokončit barevným nátěrem. Se staršími dětmi se můžete pustit do výroby domina nebo hlavolamu Tangram.