Náhrobek jako umělecké dílo

Náhrobek jako umělecké dílo

Pracovat s každým přírodním materiálem je krásné a o kameni to platí dvojnásob. Jeho přírodní struktura je jedinečná, výrobky z kamene vydrží staletí a interiéru i exteriéru bytových domů dodají nádech luxusu. Jen je potřeba najít šikovného kameníka. Jeden takový působí v Halenkově na Vsetínsku a provádí veškeré kamenické práce.

V našich podmínkách si lidé práci kameníka nejčastěji spojují s hřbitovem. Je pravda, že Petr Kalus, který se specializuje na přírodní žulu, nejčastěji pracuje právě tam. Zákazníci si objednávají nové pomníky pro své zemřelé blízké, starší nechají opravovat. Kameník na zakázku na hrob nejen vyseká nebo vyrobí metodou pískování nápisy, ale také zhotoví žulové rámy, krycí desky, podstavce a sloupky. Zákazník si může přát nejen běžné hranaté pomníky, ale také všelijak tvarované. K pomníku si rovnou může koupit nerezové, bronzové i kamenné doplňky, jako jsou třeba svítilny, vázy, skříňky, kříže, plastiky a urny. Kamenné náhrobky se tak stávají uměleckými díly, na kterých mohou být portrétní plastiky, obrazy květin nebo různých předmětů, které měl zemřelý rád.

Práce s kamenem může být i veselejší a výrobky nemusejí nutně sloužit jen mrtvým. Příkladem toho jsou kamenné desky, které se uplatní v kuchyni, v koupelně, na schodišti, jako obklady krbů, okenní parapety a barové desky. Jsou velmi odolné, lze na nich krájet, připravovat těsto, odkládat na ně horké hrnce a pečící plechy. Když na barové desce rozlijete červené víno, stačí si jen přinést vodu s trochou běžného saponátu a za chvíli není po pohromě ani stopa.

Kámen se dobře uplatní i venku, před domem, a to na schodišti, na parapetech, jako obklad zdí. Tady už bude mít jinou povrchovou úpravu, ale jeho vlastnosti budou obdobné. Kdo už nějaké výrobky z kamene má, může se domluvit na jejich renovaci. Je škoda vyhazovat starý stolek nebo lavičku s kamennou deskou, když může ještě roky sloužit. Po opravě bude vypadat jako zbrusu nový.

Petr Kalus dělá i restaurátorské práce, opravuje sošky, sochy, malé plastiky, reliéfy, erby a znaky z kamene i dřeva, dokáže zrestaurovat sošky a menší předměty ze sádry, umělého kamene keramiky a porcelánu. Někdy stačí povrch kamene nebo dřeva jen očistit, a to buď mechanickou nebo chemickou cestou. Výsledek je ale zaručen vždy.