Mezistěny včelám ušetří práci

Mezistěny včelám ušetří práci

Kdo se věnuje včelaření, ocení kvalitní pomůcky a potřeby, bez kterých se při provozování své záliby neobejde. Jednou z věcí, které včelař potřebuje, jsou mezistěny. Jsou to pláty z vosku, poseté typickými šestiúhelníčky. Vyrábí se roztavením včelího vosku a následným vylisováním ve stroji, používají se v klasickém včelaření s rámky. Na dráty rámku se položí mezistěna, do drátů se přes trafo pustí elektřina, dráty se zahřejí a mezistěna se začne tavit. Když dodávku proudu odpojíme, roztavený vosk opět ztuhne. Tímto způsobem se mezistěna připojí k drátkům a včelař má rámek, jehož vnitřek je vyplněn mezistěnou. Tímto způsobem natavené rámky se vkládají do úlu.

A proč se do úlů dodávají? Když se včelám přidávají nové rámky, není dobré je vkládat prázdné. Včely si mezistěny sice začnou budovat samy, ale když mají větší prostor, mohou začít stavět na šikmo. Plásty pak leží přes trámky napříč. Může se potom stát, že jeden rámek není možné vůbec vytáhnout a musí se pak vyřezávat. Když včely dostanou do rámku mezistěnu jako pomocnou šablonu, budou stavět na ní a plást bude umístěn přesně tam, kde ho včelař chce mít. Dalším důvodem pro vkládání mezistěn do rámků je snaha ušetřit včelám práci při stavění plástů. Více energie potom mohou věnovat nošení medu.

Z výrobny v obci Stražisko na Prostějovsku si objednávají mezistěny včelaři z celé republiky, tradice výroby tady trvá už více než sto let. Mezistěny se vyrábějí z pravého včelího vosku tak, že se vosk rozvaří s vodou a příslušným množstvím kyseliny sírové. Potom se čistí sedimentací a převařuje v autoklávech při teplotě 117° C. V této teplotě se nechává jednu hodinu, teprve potom se dál zpracovává na mezistěny. Mezistěny si včelaři kupují nebo je získávají výměnou za vosk nebo souší, které si přinesou. Cena za kilogram hmoty se potom z 320 korun snižuje na 42 až 52 korun.

Mezistěny musejí být dostatečně pevné, aby je bylo možné vložit bez problémů do včelího rámku. Měly by se skladovat při teplotě 20 až 25 stupňů. Při nižších teplotách křehnou a lámou se. Když je potřeba mezistěnu zmenšit na požadovaný rozměr, položí se na tvrdou podložku, další podložka se položí na mezistěnu a nepotřebný proužek se odřízne odlamovacím nožem nebo nožem s kolečkem.   Když se řez nepovede, včely si poradí a případný otvor bez větších problémů doplní svým voskem.