Kynologie a psí sporty: Výcvik, zdraví a zábava

Kynologie a psí sporty: Výcvik, zdraví a zábava

Pes je nejlepším přítelem člověka, o tom není pochyb. Psí společník však může být mnohem více než jen vaším doprovodem na procházky. Psi jsou od přírody aktivní a milují pohyb a aktivity všeho druhu. Pokud jste také jako psí majitel aktivní, můžete si najít celou řadu koníčků, která bude vhodná pro vás i vašeho psa. Pro inspiraci se můžete podívat na stránky Českomoravské kynologické unie. Kynologie je věda o psech, která se zabývá jejich původem, fyziologií i chováním. Zaměřuje se také na jejich výcvik v různých disciplínách. Kynologové se většinou specializují na určité plemeno a na určitou oblast, jako je například práce s vyhledávacími psy, šlechtění psů, výstavy nebo sportovní disciplíny se psy.

Toho, co se svým psem můžete dělat a v čem můžete soutěžit, je celá řada. Agility je parkurový běh pro psy a jejich majitele. Dráha je sestavena z různých typů překážek, které pes překonává v předem určeném pořadí a majitel mu dává povely. Pokud jste milovníky tance, můžete začít tančit se svým psem. Podstatou tance se psem je sestavení choreografie z různých cviků a sladit je s hudbou. Oblíbené je také dog frisbee, kde se soutěží v několika disciplínách, psi mohou ve freestylu chytat disk a u toho předvádět akrobatické kousky, hodnotí se však i další kategorie. Soutěží se také v disciplíně obedience neboli poslušnost. V té jde o to, aby pes dokonale spolupracoval se svým psovodem. V dogtrekkingu překonává psovod se svým psem extrémní vzdálenosti, jedná se tedy o vytrvalostní sport. Dále se rozlišuje kynologie lovecká, sportovní ale i se cvičí psi jako záchranáři, asistenční psi a podobně. Disciplín je celá řada a na své si přijde každý. Populární jsou také výstavy psů.

Vše o kynologii, op psích plemenech o termínech konání závodů i výstav se můžete dočíst na stránkách Českomoravské kynologické unie. V poradně sem můžete zeptat na vše, co vás a vaše čtyřnohé přátele trápí, můžete si přečíst články o psích sportech i plemenech a účastnit se sami závodů i výstav.