Kůže je stále v módě

Kůže je stále v módě

Odolná, příjemná na dotek, trvanlivá – takovým způsobem bude většinou z nás určitě hodnocena přírodní kůže. Je to materiál, který získáváme z tělního pokryvu obratlovců dalším zpracováním, a to nasolením, namáčením, loužením, odchlupováním, mízdřením, omykáním, štípáním, činěním, ždímáním, barvením a mazáním. Pak se kůže vyhladí, usuší, postříká lakem proti vlhkosti, vyleští a vyžehlí. A konečně je připravena k výrobě koženého zboží.

Surovina, která se používá pro výrobu, se odborně nazývá useň. Přesto jen málokdo řekne – mám aktovku z usně. V běžné řeči se dál používá slovo kůže. Odpradávna se tento kvalitní materiál využívá k výrobě oděvů, obuvi a oděvních doplňků, jako jsou kabelky, aktovky, brašny, rukavice, opasky. Z kůže se také vyrábějí různé ozdoby, které jejich majitelé nosí místo šperků. Má využití i při výrobě bicích hudebních nástrojů – bubnů a různých artefaktů, volně stojících a závěsných. Rovněž se používá na výrobu luxusního nábytku, sedadel a interiérů do aut.

Její využití je zkrátka velmi široké. Kůže se používá většinou bez srsti, jindy je naopak srst na kůži tím, co se cení. Potom se kůže při opracování jen čistí a dále speciálně upravují. Vznikají z ní kožichy, kožešinové límce, čepice a různé ozdoby na oděvy. I když se dnes kůže často nahrazuje jinými materiály, většinou vyrobenými z plastů, stále zůstává v mnoha ohledech nenahraditelná. Je o nich zkrátka stále velký zájem. Nikdy nevyjde z módy, je symbolem elegance, komfortu a luxusu.

Na nákup a prodej usní a kůží se specializuje společnost, která sídlí v Bohušovicích nad Ohří. Služeb této firmy mohou využít i zákazníci z okolních měst, Litoměřic, Lovosic a Roudnice nad Labem. Majitel společnosti Josef Zuch má v oboru mnohaleté zkušenosti, věnuje se prodeji usní, a to oděvních z teletiny, skopovice a koziny, prodeji brašnářských usní z hověziny a také štípenek. Oděvní kůžiobuvní kůži je schopen dodat v široké barevné škále, přesně podle zaslaného požadavku. Prodávané kůže jsou ve vysoké kvalitě, navíc zákazník na zboží nemusí dlouho čekat, protože dodací lhůty jsou opravdu krátké.