Kůň jako nejlepší přítel člověka

Kůň jako nejlepší přítel člověka

Kůň člověka provází už po dlouhá tisíciletí. Stejně jako pes je jeho nejlepším přítelem a jsou nerozlučně spjatí s lidskou historií i vývojem. Jeskynní malby dokazují, že člověk si koně ochočil asi čtyři tisíce let před naším letopočtem, což je o osm tisíc let později, než kdy se stal pes nejlepším přítelem člověka. Důležitost koní můžeme vidět na jeskynních malbách, vyčíst z historických záznamů, kdy nejenom pomáhali s oráním polí, ale rozhodovali mnohé bitvy. I dnes mají tato vznešená zvířata své místo po boku člověka jisté, mnohé oslňují svou divokostí a svobodou, pro někoho je pohled na svět z hřbetu koně nejlepší terapií, i dnes pomáhají při tahání klád v lese nebo terénu, kam auta nemohou a dostihy a další jezdecké disciplíny jsou celosvětově proslulé.

S postupným ochočováním koně a jeho rozšiřujícím se využitím při mnoha činnostech přišla potřeba vyrábět uzdy, sedla a tažné postroje. Sedel dnes existuje mnoho druhů, rozlišují se sedla na jednotlivé jezdecké disciplíny, westernová, anglická, dámská sedla a další. Jedno mají však společné, vždy musí koni dokonale sedět, aby neohrožovalo jeho zdraví a nezpůsobovalo jezdci otlaky a nepříjemnou jízdu. Při jeho výběru je kromě vzhledu třeba dbát na bezpečnost a funkčnost. S dobrou údržbou sedlo vydrží mnoho let, popřípadě se jeho jednotlivé části dají u sedlařů nechat vyměnit a opravit. Mezi další nezbytné kožené výrobky usnadňující jízdu na koni patří ohlávky, uzdečky, postroje i vodítka. Žádná část výstroje nesmí koni ubližovat, způsobovat mu otlaky a měla by sloužit jak koni, tak jeho majiteli.

Každý, kdo si chce koně pořídit nebo ho vlastní, by měl mít na paměti, že se nejedná o malou investici, kůň je živý tvor a potřebuje starost a péči. Veškerou investovanou energii však vrátí a přinese mnoho radosti.