Koupací sud svépomocí: Z čeho a jak si jej můžete vyrobit?

Koupací sud svépomocí: Z čeho a jak si jej můžete vyrobit?

Ze sudu na víno se dá vyrobit ledacos. Tentokrát vám představíme koupací sud. Ukážeme vám, jak obyčejný sud proměnit na neobyčejný sud na koupání, kterým z vaší zahrady uděláte luxusní privátní wellness. Nejlepší na tom je, že si koupací sud zvládnete vyrobit doma a sami bez profesionální pomoci!

Kam umístit koupací sud? Čím koupací sud natřít a jak dlouho vydrží voda v koupacím sudu? To všechno a mnoho dalšího se dozvíte v dnešním díle o realizaci projektu: koupací sud svépomocí.

Koupací sud svépomocí

Koupací sud je unikátní, designový kousek, který můžete využívat po celý rok, na rozdíl od klasických bazénů, které je třeba přes zimu zazimovat. Požadovanou teplotu vody v koupacím sudu zajistíte pomocí kamen. Koupací sud navíc nemusí sloužit jen jako vířivka, ale i jako ledová vanu na otužování. Stačí do kamen nepřikládat a voda za nějakou dobu vystydne. Voda v koupacím sudu totiž vydrží maximálně dvě koupání.

Příprava

Před instalací se rozhodněte, kam umístit koupací sud. Zajistěte, abyste měli vytvořené podloží, tedy pevný, vodorovný a nosný základ. Vyhnout byste se měli travnatým plochám a měkkým povrchům.

V hlavě sesumírujte, co budete potřebovat na realizaci vašeho projektu: koupací sud svépomocí. Zvolte rozměry sudu, zamyslete se nad počtem lidí, kteří sud budou využívat, a to nejdůležitější – je třeba vybrat vhodný materiál. Pro dřevěný sud na koupání se doporučuje použít odolné dřevo, jako je například cedr, smrk či borovice.

Sežeňte další potřebné materiály a nástroje. Vrtačka, pila, dřevěná prkna, ocelové obruče, polystyren, vruty, spony, silikonový tmel a další, to vše budete potřebovat k výrobě koupacího sudu svépomocí.

Před použitím dřevěná prkna rozřežte na požadovanou délku a vyhlaďte jejich povrch. Dbejte na to, aby délka a tloušťka všech prken byla stejná. Ošetřete jej proti hnilobě, plísním a hmyzu. A čím koupací sud natřít?

Čím natřít koupací sud?

Koupací sud natřete silikonovým lakem Laksil či email Bisil, který může přijít do styku s pitnou vodou. Před natřením sudu se ujistěte, že je jeho vnitřek čistý a dokonale suchý. Tím sud ochráníte před povětrnostními vlivy a slunečním zářením, prodloužíte jeho životnost a v neposlední řadě udržíte jeho estetický vzhled.

Lepší je však natřít každé prkno zvlášť ještě před instalací, aby se dostalo do všech zákoutí. Ideální je použít vhodný nátěr či olejovou barvu (například olej U609).

koupací sud

Montáž koupacího sudu

Nejprve postavte dřevěná prkna vedle sebe tak, aby vytvořila kruh. Ujistěte, že jsou pevně spojena a těsně přiléhají k sobě. Kolem prken pak upevněte ocelové obruče. Ty by měly být rovnoměrně rozložené podél výšky koupacího sudu. Obruče musí být dostatečně pevné, aby udržely prkna pohromadě. Současně však musíte dbát na to, aby nebyly příliš utažené, protože by jinak mohlo dojít k poškození dřeva.

Na zateplení sudu na koupání můžete použít extrudovaný polystyren. Na dno je lepší dát o pár centimetrů širší materiál, než na stěny sudu. Polystyren nalepte lepidlem na extrudovaný polystyren a strany zafixujte. Izolace koupacího sudu není nutná, ale zajistíte tím, že voda vydrží déle teplá.

Nakonec zkontrolujte těsnost koupacího sudu. Nejjednodušší způsob sud napustit vodou. Jestliže zjistíte, že na některých místech sud netěsní, utěsněte tato místa silikonovým tmelem nebo jiným vhodným materiálem.

Do koupacího sudu vyberte vhodný ohřívač. Na výběr máte ohřívač elektrický, plynový nebo dřevěný kamínkový. Nainstalujte podle pokynů výrobce. Taktéž do sudu nainstalujte filtrační systém, díky němuž bude voda v koupacím sudu čistá a bez nechtěných mikroorganismů.

Poslední úpravy…

Před tím, než koupací sud svépomocí vyrobený předvedete před rodinou a přáteli, dodejte ještě poslední úpravy. Přidejte příslušenství, jako například schůdky pro snadný vstup do sudu, víko pro udržení teploty vody a ochranu před nečistotami, také můžete dodělat osvětlení či masážní trysky. Jak vám zní koupací sud s vířivkou? Do koupacího sudu taktéž můžete přidělat lavice či sedátka pro větší pohodlí nebo třeba stojan na nápoje podle vaší preference.

sud na koupání

Provoz a údržba koupacího sudu

Koupací sud napusťte vodou. Poté vodu ohřívačem nechejte zahřát na požadovanou teplotu. Zkontrolujte, zda filtrační systém funguje správně a zda udržuje kvalitu vody. Jak dlouho vydrží voda v koupacím sudu? Voda v koupacím sudu vydrží pouze jedno až dvě koupání. Z toho důvodu je doporučeno používat bezchlorovou chemii a filtrační systém.

Jak udržovat koupací sud? Údržba koupacího sudu by měla být pravidelná. Vnější dřevěné části koupacího sudu ošetřete olejem alespoň dvakrát ročně. Pravidelně také kontrolujte filtr a hladinu chemikálií. Tím zajistíte dlouhou životnost vašeho koupacího sudu a zážitek z koupání bude vždy příjemný.