Jak přispět ke zlepšení životního prostředí

Jak přispět ke zlepšení životního prostředí

Životní prostředí je v poslední době žhavým tématem nejen ekologických aktivistů. Nové způsoby, jak přispět k jeho zlepšení, chránit naši planetu, a jaká rizika jsou se znečištěným vlastně spojená, zaplavují média po celém světě. Je poměrně velkým paradoxem, že doba, ve které dnes žijeme, nám poskytuje nejvyšší životní úroveň, jaká doposud neměla obdoby. Vyvíjí se léky na dosud nevyléčitelné choroby, zdokonalují se dopravní prostředky, které nás jsou schopny dostat za pár hodin na druhý konec světa, podstupujeme plastické operace, které nám dokáží vytvořit doslova dokonalý zevnějšek a prostřednictvím sociálních sítí může kdokoliv napříč celým světem vědět, kde se právě nacházíme, nebo co děláme. I přes to tato dokonalá doba dokáže soustavně a efektivně ničit to, bez čeho bychom na světě vůbec nemohli existovat – životní prostředí.

Vzhledem k tomu, že drtivá většina populace žije konzumním způsobem života, s každým dalším narozeným človíčkem vzrůstá také devastace životního prostředí. Každý spotřebič, který si koupíme, zanechá určitou stopu na životním prostředí. To rozhodně neznamená, že bychom se měli okamžitě vzdát veškerých moderních technologií, přestat nakupovat jídlo či oblečení, nicméně měli bychom to vše dělat s rozvahou. Ke zlepšení životního prostředí může každý z nás udělat alespoň pár kroků, které jeho život příliš neomezí, nicméně pomohou přírodě.

Naprostou samozřejmostí by pro nás mělo být neznečišťovat přírodu úmyslně. Pokud jdeme na procházku do lesa, rozhodně není na místě pohazovat obaly od svačiny do trávy nebo do vody. Ta je pro naše přežití také naprosto zásadní. Výsledky zpracování dat z průběžného testování kvality vody, nás totiž mohou často velmi nepříjemně zaskočit.

Asi první věcí, na které můžeme zapracovat, jsou odpadky. Kolik z nás si běžně nakupuje víc jídla, než je ve skutečnosti schopna sníst? I několikrát týdně děláme nákupy potravin, abychom pak jednou za čas otevřeli lednici a vyházeli z ní i třetinu jídla s prošlou trvanlivostí. Většina potravin je navíc opatřena plastovým obalem, který, pokud jeho obsah nesníme, nemůžeme ani vytřídit. Podobně je to také se starým oblečením, které byť nám už nesedí, nebo nám nezapadá do našeho nového stylu, by své využití jistě našlo například v sociálně slabších rodinách. Také roztrhaná trička ještě najdou svá využití, například jako utěrky či hadry, kterých v domácnosti není nikdy dost.

Dobré je také nakupovat věci, které nejsou jen na jedno použití, ale dají se využít opakovaně, jako například propisky. Stejně dobře nám poslouží propiska s vyměnitelnou náplní za pár korun, než drahé designové pero, které po dopsání můžeme vyhodit. Ušetřit přírodu můžeme také snížením spotřeby igelitek a opakovaným využíváním látkových tašek či nákupem tekutin ve vratných obalech.