I chlupatí miláčci potřebují kadeřníka

I chlupatí miláčci potřebují kadeřníka

Stejně tak jako si každý den češeme a pravidelně si myjeme vlasy, bychom se měli starat o srst našich čtyřnohých mazlíčků. Obzvláště potom, když si pořídíte pejska, o kterém je známo, že jeho srst je potřeba upravovat a pravidelně se o ni starat. Jsou některá plemena, která jsou víceméně “bezúdržbová” a jejich srst je krásná i bez našeho zásahu a stříhání by jim jenom uškodilo, ale jsou také plemena, u kterých je péče o jejich srst naprostou nezbytností.

Jsou to plemena, jejichž srst se skládá pouze z jedné krycí vrstvy. Někteří pejsci mají dvě vrstvy – podsadu a krycí srst. Krycí vrstva je chrání před vnějšími vlivy, jako je počasí a špína, podsada udržuje teplo. Stříháním se odstraní pouze vnější vrstva a podsada by začala pouze více růst a cuchat se. Proto u pejsků s oběma vrstvami srsti spíše, než po nůžkách sáhněte po kartáči a nezapomínejte je pravidelně česat.

Při stříhání psů je jenom na majiteli, jaký střih zvolí, zda se bude držet standardů pro dané plemeno, které jsou například vyžadovány na výstavách, nebo propustí uzdu fantazii a originalitě. Před stříháním je potřeba pejska vykoupat a vykartáčovat, pokud nechcete, aby to také udělali v salonu. Je potřeba aby byl pes zvyklý, že se ho dotýká a manipuluje s ním někdo cizí, proto je dobré ho to učit od malička, by si zvykl. Pro návštěvu salonu si vyhraďte asi hodinu času. Někdy salony nabízí i stříhání drápků, čištění uší a ošetření srsti proti zevním cizopasníkům.

Pokud psa nepotřebujete mít připraveného na výstavy, pak není třeba salony navštěvovat příliš často. Většinou se interval pohybuje od pěti týdnů po tři měsíce, ale záleží na jednotlivých pejscích, jak často jejich srst potřebuje zastřihnout.