Harmonika jako ideální nástroj pro samouky

Harmonika jako ideální nástroj pro samouky

Obzvláště v dnešní posmutnělé době, má spousta z nás tendenci, hledat si nové koníčky, které by nás vytrhly z melancholie dnešních dnů. Někdo začíná sportovat, někdo se učí vařit, někteří z nás se zase rozhodli věnovat čas sebe rozvoji a jiní se možná vůbec poprvé chápou hudebního nástroje, aby si ty šedivé dny zpříjemnili hudbou.

Vzhledem k tomu, že fyzická výuka hry na hudební nástroj dnes není možná, rodí se řada samouků, kteří se snaží k umu hry na hudební nástroj přičichnout prostřednictvím internetu. Tento styl učení však může být poměrně zrádný. Přestože dnes existuje řada výukových videí na YouTube, pravidelnou výuku s učitelem, který s námi probírá krok po kroku a je nám k dispozici na veškeré konzultace, jsou poměrně těžko nahraditelné. Aby se nám proto nestalo, že místo toho, abychom se stali hudebním virtuózem, získáme k hraní na daný nástroj odpor, je třeba vybrat takový nástroj, ne který se nám bude učit snadno. Není například úplně na místě utrácet peníze za drahé piano, abychom se na něj mohli začít učit pomocí internetu. Podobně komplikovaný proces by nás mohl čekat s nákupem a následnou výukou hry na bicí.

Naštěstí však existují také nástroje, na které se můžeme naučit hrát poměrně snadno, a zároveň nás jejich nákup nepřivede na mizinu. Jedním z takových nástrojů je harmonika. Nenechte se však zmást zdánlivě jednoduchým ovládáním tohoto nástroje. Nestačí vyštrachat dřevěnou harmoniku u prarodičů na půdě a začít do ní zběsile foukat. Správná hra na harmoniku má mnoho pravidel, které když budeme dodržovat, dokážeme z tohoto nástroje vyloudit úžasné tóny.

Harmoniky můžeme rozdělit na tři základní druhy – diatonické, chromatické a melodiky. Pokud s hrou na harmoniku teprve začínáme, je dobré sáhnout po diatonické harmonice. Jedná se o univerzální harmoniky, které jsou laděné do určité tóniny, jako je například C-dur. Pokud tedy hrajeme skladbu ve stejné tónině, bude nám harmonika vždy ladit. Pokud bychom však chtěli diatonickou harmoniku využít pro hru v kapele, budeme potřebovat několik harmonik v různých tóninách. Harmoniky v ideálních tóninách potom vybíráme podle stylu hudby, který chceme hrát.

O něco vyšší level hry na harmoniku je potom hra na takzvanou tahací harmoniku neboli akordeon. Na místo vlastního dechu se zde využívá proud vzduchu, který rozechvívá dřevěné nebo plastové jazýčky. Jako heligonka je potom označována diatonická knoflíková tahací harmonika, která je doplněná o zesílenou basovou část.

Aby však harmonika mohla plnit svou funkci a vydávat libé tóny, je třeba se o ni dobře starat. Pro její co nejdelší životnost je důležité nechat čas od času naladit harmoniku od profesionálů. Pomoci nám mohou specializované firmy, které se kromě ladění heligonek a harmonik zabývají i opravami harmonik.