Domácí podvodní svět

Domácí podvodní svět

Mít doma svůj vlastní malý blankytně modrý vodní svět, svůj kousek přírody a uklidňující pohled na elegantní plavbu němých tváří, jistě touží mnoho z nás. Domácí akvárium je nejen krásnou dekorací ale může se stát i koníčkem na celý život. Není však dobré do toho skočit po hlavě, bez rozmyslu a ti co si myslí, že akvarijní rybičky nevyžadují žádnou péči, jsou na omylu. Není to však ani nic složitého a nesplnitelného, jen je třeba si dopředu o akvaristice něco zjistit a ne jen přijít do nejbližšího zverimexu a odnést si akvárium.

Měli byste si dát záležet už jen s výběrem samotného akvária. Velikost se vždy odvíjí od toho, kolik rybiček v něm chcete chovat. Do začátku se doporučují spíše menší vodní nádrže, kolem 50-100 litrů, protože bývají méně náročné na údržbu. V místnosti je vhodné obydlí pro rybičky umístit tak, aby na něj nesvítilo přímé sluneční světlo, nebylo u radiátoru ani u dveří a je důležité vybrat dost pevnou polici, na které bude stát.

Na dno je nejlepší zvolit křemičitý štěrk se zrnitostí 4-6 mm. Dobře v něm drží rostlinky, které jsou velmi výhodnými společníky ryb, protože je zásobují kyslíkem, ale také díky nim působí prostředí přirozeněji. Je vhodné zrovna zapomenout na podvodní hrady a barevné písky, rybičky se jich mohou bát, lepší je zvolit dekorativní kameny nebo kořeny, koupené v akvarijních potřebách.

U výběru rybiček není dobré dát na první dojem a vybrat si ty nejbarevnější a nejzajímavější, nemusí se s ostatními druhy snášet. U krmení rybek se řiďte pravidlem, že méně je více. Nesnězená potrava může začít ve vodě hnít a některé druhy rybek jsou schopné žrát, dokud neprasknou.

Mezi další základní akvaristické potřeby bezesporu patří filtrace k akváriu, světlo a ohřívání. Rybičkám je nejlépe ve 26. stupňové vodě, světla jim vyhovuje kolem 8-12 hodin denně, ale vždy je nejlepší se ohledně techniky k akváriu poradit s odborníky ve zverimexech nebo si najít rady a typy na internetu. Internet je plný stránek s radami pro začínající akvaristy a pokud nechcete jen prázdnou skleněnou skříň a oči pro pláč, je vhodné se poradit. Také najdete mnoho stránek nabízející akvarijní potřeby a vždy je dobré dát na rady a doporučení.