Zeleň do měst patří

Zeleň do měst patří

Někteří tvrdí, že život ve velkých městech, obklopení betonem a tisíci dalších lidí je pro lidi nepřirozený a špatný, a že nejlepší život je ten, kdy lidé žijí obklopení přírodou. Ovšem člověk žil ve městech již dávno, vzpomeňte si na tokový Řím nebo Athény a postupně se na tento způsob života adaptoval a upravil svá města tak, aby v nich zůstala zachovaná i zeleň, protože i přes snahy některých urbanistů a futuristů stavět zcela oproštěni od všeho přírodního, si lidé význam stromů a přírody ve městech uvědomují a snaží se ji zachovat. Nejen že stromy a zeleň působí pozitivně na naši psychiku, uklidňují nás a je velmi příjemné si odpoledne posedět ve stínu stromů, ale mají také mnoho dalších funkcí takřka nezbytných pro funkce města.

Esteticky ho zvelebují, vytváří příjemná zákoutí, v parcích mohou lidé trávit volný čas a děti si hrát. Navíc je dokázané, že v ulicích, kde jsou stromy, je čtyřikrát nižší prašnost a v létě až o tři stupně celsia nižší teplota než v ulicích, kde stromy nenajdete. Samozřejmě také čistí vzduch a zvlhčují ho. Mimo to také dokáží tvoří zvukovou bariéru a snižuj hluk v ulicích. A k dětství běhání mezi stromy a lezení po nich prostě patří.

Někdo se však o městskou zeleň musí starat, pečovat o parky, a právě to mají na starost městské a technické služby. Dbají o údržbu veřejné zeleně, městských prostranství i parků ale také čistí město. S kácením stromů je třeba být opatrní, jednak to může být nebezpečné, ale také je dobré si uvědomit, že motorovou pilou trvá pokácet vzrostlý strom pár minut, zatímco rostl klidně i stovky let, aby měl současnou velikost. A je právě údělem technických služeb posoudit, kdy je vhodné strom pokácet, protože je nebezpečný a kdy zeleň zachovat