Zateplení dalo panelákům nový rozměr

Zateplení dalo panelákům nový rozměr

Přijíždíte li v České republice do kteréhokoli většího města, uvidíte mezi nižší zástavbou rodinných domků několikapatrové budovy z panelů. Byly vybudované v druhé polovině dvacátého století. Dnes jich v celé republice stojí kolem 80 000 a je v nich více než milion bytů. Vznikly ve snaze postavit co nejrychleji velké množství bytů.

První pokusy vyrobit panelové prefabrikáty se objevily ve čtyřicátých letech ve Zlíně. Nejprve byl vyroben domek z litého betonu, potom vícepodlažní domy, u nichž se vyzdívaly příčky a obvodové stěny. Později se začaly dělat železobetonové moduly s vrstvou lepenky nebo plsti, na které se nanášela venkovní omítka. V padesátých letech se začaly stavět domy z celostěnových panelů, pro jejich výstavbu byl vyroben i speciální kovový jeřáb. Jedno z prvních sídlišť vzniklo v Praze v ulici Za Zelenou liškou. Tyto první paneláky ještě měly různá domovní znamení, ozdoby z mozaiky a jiné stavební ozdobné detaily. Později se výstavba ještě urychlila a domy si byly podobné jako vejce vejci. Hlavním požadavkem se stala velikost, nikoli vzhled.

Na jednom z největších sídlišť v Praze, na Jižním Městě, byl postaven nejvyšší panelový dům, vysoký 81 metrů s 23 podlažími. Nejdelší je také v Praze, ve čtvrti Bohnice. Má dvanáct podlaží, je dlouhý 300 metrů, má osmnáct vchodů, je v něm 400 bytů a bydlí v něm asi tisíc lidí.

Už z tohoto popisu je zřejmé, že první problémy na sebe nenechaly dlouho čekat. Docházelo k velké koncentraci lidí, kteří se navzájem neznali, nevytvářely se mezi nimi tolik potřebné sociální vazby. Domy neměly dostatečnou tepelnou izolaci, okna řádně netěsnila, bylo v nich v zimě chladno a v létě nesnesitelně horko. V domech nebyla vyřešena ani zvuková izolace, běžný hovor se rozléhal i do sousedních bytů, byly slyšet kroky i hluk z výtahové strojovny. Na plochých střechách se držela voda a do posledních pater často zatékalo. V některých typech domů se užívala umakartová koupelnová jádra, která rovněž nebyla nijak odhlučněna.

Celá tato výstavba se však dále užívá, lidé chtějí v prostředí, na které si zvykli a kde prožili někdy i celý život, dál bydlet. Řešením na starosti obyvatel paneláků je zateplování bytů a domů. Specializuje se na ně celá řada firem. Spolu se zateplením domy dostávají novou fasádu, vzhled sídlišť se mění a místo šedivých smutných paneláků se objevují budovy všech barev s novými okny, zasklenými lodžiemi a novými bytovými jádry.