Zastaralé elektroinstalace nesplňují moderní nároky

Zastaralé elektroinstalace nesplňují moderní nároky

Bez elektrospotřebičů se neobejde vůbec žádná domácnost. Mikrovlnka, lednice, rychlovarná konvice, televize, počítač, to vše je závislé na přísunu elektrické energie, tudíž na funkčnosti elektroinstalací v domě nebo bytě. Bohužel ve většině starších bytů tyto instalace nejsou přizpůsobené dnešním nárokům na spotřebu elektrické energie, a tak může snadno docházet k jejich přetížení. Málokdo navíc v domácnosti provádí pravidelné kontroly a může se tak snadno stát, že dojde k úrazu elektrickým proudem. A tak, i když vás jenom představa výměny elektroinstalací děsí, rozhodně ji neodkládejte déle, než je nutné, naopak čím dříve, tím lépe.

Když už se odhodláte se do rekonstrukce elektroinstalací, dobře si dopředu vše promyslete a připravte se. Rozhodně se vyplatí přizvat si k práci projektanta elektroinstalací, který může s mnoha problémy poradit a má velký přehled o novinkách a všech vyhláškách. Také pokud není existující dokumentace, při rekonstrukci a výměně elektroinstalací se postará o ni. Nový projekt obsahuje schéma bytů a rozvaděčů v něm. Také je dobré vědět, že jakmile chcete rekonstruovat jen část rozvodů, ale zjistí se, že jsou celé zastaralé, je třeba je vyměnit celé tak, aby splňovaly všechny vyhlášky a normy.

Pokud přemýšlíte, jaký je rozdíl mezi elektrikářem a projektantem v oboru elektro, pak je to to, že projektant musí splnit více let praxí a mít splněné přísnější vyhlášky. Projekt se může hodit si nechat vypracovat i v případě, že chcete mít chytrou domácnost a všechny elektroinstalace v ní. Také může zohlednit všechny spotřebiče, navrhnout zásuvky, se kterými se nevyplatí šetřit. Nikdy však nezapomínejte, že cokoliv se týká elektrického napětí v bytě, je třeba aby to řešil profesionál, který svému oboru rozumí.