Základní funkční kámen každého bytu

Základní funkční kámen každého bytu

Voda, topení a plyn – „svatá trojice“, bez které se neobejde žádný rodinný dům ani byt. Když se zamyslíme nad tím, jaké věci v bytě nejčastěji děláme, a co k nim potřebujeme, logicky nám z toho vyplyne, že bez těchto tří základních kamenů, by náš byt byl pouhým přístřeškem.

Téma vody, topení a plynu otevíráme většinou při stavbě nového domu, nebo třeba rekonstrukci starého bytu. Pokud se totiž nastěhujeme do již fungujícího domu či bytu, tyto tři věci jsou v něm už zavedené, a pokud vše správně funguje, nemusíme ohledně nich řešit nic, kromě účtů k zaplacení. V momentě, kdy se však rozhodneme náš starý byt zrekonstruovat, a to ať už z estetického nebo praktického hlediska, stává se voda, topení a plyn jedním ze stěžejních témat celé rekonstrukce.

Asi není třeba připomínat, že na práci s vodou, topením či plynem jsme bez odborníků krátcí, a i když si možná nějací šikovní kutilové myslí, že celou rekonstrukci zvládnou svépomoci, na tyto tři věci je vždy třeba pomoc odborníka instalatéra. Naštěstí pro nás nemusíme většinou shánět odborníka zvlášť na každou z věcí, ale stačí nám najít firmu, která se vodou, topením a plynem zabývá.

Při zavádění této důležité trojice do našich domovů hraje důležitou roli nejen jejich správná instalace a rozvody, ale také jejich nejvýhodnější využívání. Voda nám poteče stále stejná a je opravdu rozdíl jestli za její využívání zaplatíme třeba třikrát více nebo méně peněz.

Téma vody, topení a plynu

Dnes existuje spousta typů vytápění, ve kterých se laik může ztrácet. V tomto případě je dobré poradit se s topenáři, kteří se v této branži pohybují a asi nikdo nám nenabídne tolik informací a praktických rad jako právě oni. Topenáře najdeme prakticky v každém městě, třeba v Táboru.

Ve spoustě domácností dnes najdeme plynové kotle. Tento vynález nám totiž zajistí nejen ohřev vody třeba na sprchování, ale také díky němu můžeme doma topit. Výběr takového plynového kotle je tedy velmi důležitý a opět by se neměl nechat náhodě, nebo se při jeho výběru soustředit jen na co nejnižší cenu. Výkon kotle by měl odpovídat tepelné ztrátě domu. Tedy nejen příliš nízký, ale také příliš vysoký výkon kotle může být pro naše bydlení na škodu. Neméně důležitá je ale také možnost modulace výkonu kotle, tedy v jakém rozsahu a také jakým způsobem je možné výkon kotle řídit. Správný výkon kotle si pak nemusíme jen vybrat, ale můžeme ho i regulovat. I v této problematice se však neobejdeme bez odborného poradenství a hlavně odborné montáže kotlů.

plynové kotle